SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Sukcesy licealistów z LO PB
Potrafią rozwiązywać najtrudniejsze zadania z matematyki i fizyki, uczą się informatyki, budują roboty i zdobywają nagrody w konkursach literackich albo pomagają tworzyć scenografie do spektakli w Szczecinie - to uczniowie LO Politechniki Białostockiej. Mimo, że szkoła stawia szczególny nacisk na naukę przedmiotów ścisłych, nasi uczniowie doskonale realizują się także w artystycznych i humanistycznych dziedzinach

"Misja - książka!" Karolina Rogalewska, Milena Czemierys, Oliwia Kibitlewska, Matylda Soja i Natalia Picewicz pod opieką nauczyciela, Tomasza Buczkowicza, napisały zbiór opowiadań "Prześnienie". Ich praca została doceniona w ogólnopolskim konkursie literackim "Misja - książka!". Uczennice LO PB odebrały laur Brązowego Pióra (trzecie miejsce) przyznane przez znakomite jury konkursu w składzie: Sylwia Chutnik, Agata Tuszyńska, Joanna Lech, Justyna Suchecka i Mikołaj Marcela. Zbiór opowiadań naszych licealistek zajął także pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w głosowaniu internautów.

"Misja - książka!" to ogólnopolski turniej literacki, w którym kilkuosobowe zespoły uczniów szkół ponadpodstawowych współzawodniczą ze sobą w tworzeniu własnej książki. Konkurs organizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez wydawnictwo Ridero, a także Fundację Nowoczesna Polska. Gala konkursowa odbyła się 23 marca 2018 roku w Instytucie Książki w Krakowie.

Inspiracje teatralne Uczeń drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, Patryk Ekonomiuk przygotował scenografię do prezentacji szczecińskiego teatru KANA. Patryk pasjonuje się techniką - uczęszcza na zajęcia szkolnego koła robotyki. Gra także w spektaklach Teatru Trudno. Obie pasje, tylko z pozoru odległe, połączył w projekcie tworzonym na zlecenie szczecińskich performerów. W tym zadaniu pomogły licealiście doświadczenia zebrane m.in. podczas pracy nad konstruowaniem "Maszyny PB".

Kilka razy jeździłem z Białegostoku do Szczecina, by przygotować maszynę Goldberga na potrzeby spektaklu "Na lightcie" dla szczecińskiego ośrodka teatralnego Kana. To spektakl, który jest ukłonem w stronę techników pracujących w teatrze. Opowieścią o naturze światła - mówi Patryk.

Turniej robotów Pierwszoklasiści LO PB rywalizowali w Robo Meeting - ogólnopolskim turnieju robotów zorganizowanym przez III LO w Białymstoku. Zawody pod patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Białegostoku odbyły się w piątek, 23 marca.

Uczniowie LO PB wystawili swoje konstrukcje robotyczne do walki w kategoriach Freestyle oraz Sumo. Po zaciętych pojedynkach rozgrywanych w systemie pucharowym "każdy z każdym" w kategorii Sumo na trzecim miejscu uplasował się zespół Terminator w składzie: Kacper Sokół, Maciej Pietrewicz i Marek Korycki, a na miejscu czwartym - zespół Predator w składzie: Kacper Zaleski, Janek Dobkowski i Marek Mierzwiński.

W kategorii Freestyle zgłoszono 15 robotów, nasi licealiści, z robotem Rudy 201 uplasowali się na trzecim miejscu.

Data dodania artykułu: 2018-03-31
Autor artykułu: mat. prasowe PB
stat4u