SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Szczecin to moje miejsce na Ziemi
Bohaterką lutowej odsłony cyklu „Myśli Niepodległe” w ramach niepodległościowej inicjatywy Codziennie Polskę tworzyMy jest Marta Pihan-Kulesza. Utytułowana gimnastyczka, olimpijka z Pekinu i Londynu, rodowita szczecinianka opowiada o tym, co zawdzięcza stolicy Pomorza Zachodniego i jak rozumie słowo „niepodległość”.

Swoimi „myślami niepodległymi” z Internautami podzielili się do tej pory tyczkarz Piotr Lisek, laureat Nagrody Nike Cezary Łazarewicz i dziennikarz Roman Czejarek. W lutym o Szczecinie i niepodległości opowiada światowej klasy gimnastyczka Marta Pihan-Kulesza.

– Największe osiągnięcia sportowe zawsze związane były ze Szczecinem. To tutaj była cała infrastruktura, z której korzystałam w ramach przygotowań – mówiła nasza bohaterka. – Mój mąż jest z Gdańska. Jako sportowcy mogliśmy pracować, jako trenerzy, właściwie wszędzie. Ja jednak nie wyobrażałam sobie mieszkania poza Szczecinem, bo to jest moje miejsce na Ziemi. Mąż po prostu musiał wybrać Szczecin. Nie mogliśmy znaleźć lepszego miejsca do wspólnego życia.

W krótkim wywiadzie Marta Pihan-Kulesza mówi także, które miejsca w Szczecinie są dla niej wyjątkowe i dlaczego. Opowiada o swojej pasji, pracy, rodzinie i magicznym zapachu czekolady na nadodrzańskich bulwarach…

„Myśli niepodległe” to jeden z elementów akcji „Codziennie Polskę tworzyMy”, która ma na celu całoroczne, obywatelskie świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości nie tylko w Szczecinie, ale i w całym kraju. „Myślami” nazywamy cykl filmów-wywiadów nagrywanych w szczecińskiej filharmonii i publikowanych zawsze 11. dnia każdego kolejnego miesiąca. Ich bohaterami są osoby znane i związane ze stolicą Pomorza Zachodniego. Osoby, które chcą podzielić się refleksjami o niepodległości i opowiedzieć swoje historie ze Szczecinem w tle.

Marta Pihan-Kulesza urodziła się w 1987 roku w Szczecinie. Polska gimnastyczka, olimpijka z Pekinu i Londynu. W zawodach rangi Pucharu Świata w latach 2009 – 2015 zdobyła sześć złotych, sześć srebrnych i cztery brązowe medale. W Londynie Pihan-Kulesza uplasowała się na 19. miejscu w finale wieloboju oraz wywalczyła 11. pozycję na ćwiczeniach wolnych. Była ósma na mistrzostwach Europy w wieloboju w 2008, dziesiąta w 2009 i jedenasta w 2010. W 2011 roku na Mistrzostwach Europy w Berlinie zajęła 11. miejsce w wieloboju oraz przeszła do finałów na równoważni, zajmując ostatecznie siódmą lokatę. Jest mistrzynią Polski w wieloboju gimnastycznym z lat 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012, 2013 i 2014 oraz wicemistrzynią z 2006, 2011 i 2015.

Od kilku lat wspólnie z mężem prowadzi ośrodek gimnastyki sportowej dla dzieci Little Gym.

„Codziennie Polskę tworzymy” to nazwa rocznego programu obchodów 100-lecia niepodległości naszego kraju. Inicjatywa składa się wiele elementów o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Ich naczelnym celem jest ukazanie Święta Niepodległości nie tylko w kontekście historycznym, lecz także w świetle codziennego życia i pracy każdego z nas na rzecz Ojczyzny, dziś i w przyszłości. Polska to przecież ludzie, ich historie i plany.

Data dodania artykułu: 2018-02-14
Autor artykułu: Żegluga Szczecińska
stat4u