SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Szpital w Jaworznie z nowym mammografem
W Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie odbyło się dziś uroczyste przekazanie nowoczesnego aparatu mammograficznego. Aparat został zakupiony dzięki dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa, która wyniosła 1 mln 250 tys. złotych, a więc 80 procent wartości całego sprzętu.

W wydarzeniu uczestniczył wicewojewoda Piotr Kołodziejczyk, a także jaworznickie władze samorządowe oraz kierownictwo szpitala. Obecny był również poseł na Sejm RP Dariusz Starzycki, który od początku angażował się w pozyskanie tej specjalistycznej aparatury, zważywszy na fakt, że poprzedni mammograf uległ poważnej awarii.

Wśród nowego sprzętu współfinansowanego przez Wojewodę Śląskiego, oprócz mammografu cyfrowego z przystawką do biopsji piersi, znalazły się również aparat USG oraz duodenoskop, służący do bezinwazyjnego wziernikowania dwunastnicy.

- Najważniejsza jest jakość i to chyba we wszystkich dziedzinach życia, ale najważniejsza jest jakość w dziedzinie zdrowia, zwłaszcza na polu diagnostyki i profilaktyki – podkreślał wicewojewoda Piotr Kołodziejczyk podczas wydarzenia. – Bardzo się cieszę z tego, że udało się wyasygnować tę kwotę z rezerwy ogólnej, celowej Wojewody Śląskiego, bo w tego typu placówkach, łączy się zaangażowanie z finansami (także ze strony samorządów) i możemy dzięki temu zakupić fantastycznej jakości urządzenia – dodał wicewojewoda.

Umowa na udzielenie dotacji została podpisana 8 sierpnia br., a jej beneficjentem zostało miasto Jaworzno z przeznaczeniem dla Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie. Urządzenia będą służyć pacjentom Działu Diagnostyki Obrazowej w jaworznickim szpitalu.

Jak podkreślał kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej, nowy cyfrowy mammograf pozwoli na wykonywanie precyzyjnych zdjęć ujawniających nawet milimetrowe zmiany, które są niewidoczne w klasycznej mammografii. Ponadto aparat umożliwi określenie położenia tych zmian i wytyczenie ich współrzędnych. Wszystko to posłuży do wykrywania raka piersi w jego jak najwcześniejszym stadium rozwoju.

Data dodania artykułu: 2018-08-27
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u