SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Teatr Polski TAK Dom publiczny NIE
Kilkudziesięciu pracowników Teatru Polskiego we Wrocławiu i związkowcy z innych zakładów pracy pikietowali w czwartek 9 lutego w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. Powodem akcji protestacyjnej było zignorowanie przez władze województwa woli pracowników wyrażonej w referendum przeprowadzonym przez zakładową „Solidarność”.

W głosowaniu przeważająca część osób głosujących poparła dyrektora Teatru Cezarego Morawskiego. Jednak wobec przedłużającego się konfliktu w Teatrze Polskim zachodzi obawa, że politycy samorządowi z Dolnośląskiego Klubu Porozumienie (PO, PSL, SLD) oraz Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego (m.in. zasiadają w nim marszałkowie Cezary Przybylski i Jerzy Michalak) doprowadzą do odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora teatru. Podczas czwartkowej sesji sejmiku odczytano stanowisko Komisji Kultury Nauki i Edukacji, opowiadającej się za dalszym kierowaniem teatrem przez Morawskiego. Podczas krótkiej przerwy zarządzonej przez marszałka Piotra Wróblewskiego swoje racje i przemyślenia dotyczące funkcjonowania teatru wygłosili m.in aktorzy będący po dwóch stronach sporu – Igor Kujawski, którego zdaniem dyrektor powinien zostać odwołany oraz Dominika Figurska, opowiadająca się za Cezarym Morawskim.

Dziękuję wszystkim za udział w dzisiejszym spotkaniu i wzywam do dalszej gotowości. Pokazaliśmy dziś, że potrafimy okazać solidarność i naszą niezgodę wobec łamania prawa – powiedział Kazimierz Kimso, przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ “Solidarność” po spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim.

Data dodania artykułu: 2017-02-13
Autor artykułu: www.solidarnosc.org.pl
stat4u