SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Twórcy łazików - promotorami polskiej gospodarki
Konstruktorzy łazików marsjańskich "promotorami polskiej gospodarki", najlepszy startup Polski Wschodniej założony przez absolwentów Politechniki Białostockiej i do tego aktywny udział w panelach dyskusyjnych - tak wyraziście Politechnika Białostocka prezentowała się na V Wschodnim Kongresie Gospodarczym (3-4 października w Operze i Filharmonii Podlaskiej).

Podczas sesji otwierającej drugi dzień Kongresu zatytułowanej "Polska Wschodnia 4.0" Rektor prof. Lech Dzienis mówił, że Politechnice Białostockiej udało się zdobyć 12 mln złotych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na podnoszenie poziomu kształcenia, doposażenie laboratoriów, nowe formy zarządzania i informatyzację uczelni. Podkreślał, że Politechnika Białostocka efektywnie współpracuje z biznesem. Rektor zwrócił uwagę, że w Podlaskiem brakuje koła zamachowego, takiej gałęzi przemysłu, która byłaby siłą napędową, jak np. przemysł lotniczy w Rzeszowie. W nowoczesnym świecie należy łączyć się i współpracować - zwracał się do przedsiębiorców.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska nagrodziła dzisiaj (4 października) Argo Team z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i przyznała tytuł "Promotor Polskiej Gospodarki". Studenci konstruujący analogi łazików marsjańskich wygrywające od lat międzynarodowe zawody m.in. w USA, Kanadzie i w Polsce znaleźli się w towarzystwie m.in. takich marek jak: Mlekovita, AC czy Dary Natury.

Bardzo często wygrywają międzynarodowe zawody, a nawet jeżeli nie wygrywają, to ciągle reprezentują wysoki poziom i utrzymują się w okolicach podium. To studenci automatyki i robotyki oraz mechaniki i budowy maszyn. Łączy ich pasja budowania robotów, eksploracja kosmosu i przemysłu kosmicznego - usłyszeli od Michała Lipińskiego - dyrektora konkursu "Teraz Polska" odbierający nagrodę: Barbara Kuc, Piotr Tomaszuk oraz mgr inż. Maciej Rećko. Towarzyszył im dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek - opiekun drużyn budujących łaziki i Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Andrzej Seweryn. Na tym wydziale powstało do tej pory 7 łazików marsjańskich. Ostatni - Argo - zdobył w sierpniu srebrny medal podczas zawodów w Kanadzie, a z European Rover Challenge wrócił z czwartą lokatą. Poprzednie roboty trzykrotnie zwyciężały w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Nasi studenci mają ogromny talent, wystarczy stworzyć im możliwości - dodawał Dziekan Seweryn.

Wczoraj rozstrzygnięty został także konkurs TOP Start-up Polski Wschodniej. Jury po wysłuchaniu prezentacji, zagłosowało na Elastic Cloud Solutions - firmę założoną przez absolwentów Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Finaliści byli oceniani zarówno pod kątem innowacyjności, jak i potencjału biznesowego. Stworzyliśmy produkt dla dużych i średnich przedsiębiorstw, które chcą usprawnić komunikację wewnętrzną, zarządzanie wiedzą i procesami produkcyjnymi - mówi Łukasz Skłodowski, prezes Elastic Cloud Solutions. To aplikacja dla pracownika, dzięki której może załatwić różne rzeczy w firmie, a firma może się z nim komunikować w prosty sposób - dodaje Grzegorz Ciwoniuk, wiceprezes start-upu. Z aplikacji korzystać może już 150 tysięcy użytkowników w różnych firmach.

W ubiegłym roku wśród finałowych start-upów znalazła się Anima. Studenci Politechniki Białostockiej zaprojektowali designerskie urządzenie elektroniczne, działające w oparciu o technologię bluetooth. Jego główną funkcjonalnością jest dostarczanie wiadomości lub przypomnień na telefon użytkownika w momencie zbliżenia się do urządzenia. Wczoraj (3 października) Mateusz Bajko był jednym z uczestników panelu dyskusyjnego dotyczącego polskiej sceny starupowej i zapowiedział wejście Animy na amerykański Kickstarter (platformę, poświęconą crowdfundingowi), by zebrać pieniądze na dalszy rozwój swojego projektu.

W dobie zmieniającej się gospodarki i zmieniających się firm modernizujemy 80% programów kształcenia, powstają nowe kierunki i specjalności np. inżynieria materiałowa i wytwarzania, inżynieria procesów budowlanych czy praktyczne studia dualne na kierunku elektrotechnika, które będą prowadzone z firmami - opowiadał podczas dyskusji na temat kadr dla gospodarki Polski Wschodniej Prorektor ds. rozwoju PB prof. Roman Kaczyński.

Data dodania artykułu: 2018-10-05
Autor artykułu: mat prasowe PB
stat4u