SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Uczciliśmy 758 - lecie Gorzowa
W samo południe na placu Grunwaldzkim rozpoczęły się obchody 758-lecia Miasta. „2 lipca 1257 roku Albert de Luge został upoważniony przez Jana I z dynastii Askańczyków do założenia miasta Landisberch. Dziś, 2 lipca 2015 roku, obchodzimy 758-lecie Miasta” – takie słowa padły przy Dzwonie Pokoju, witając zgromadzone osoby. Podczas przemówienia prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki wspomniał o burzliwej i bogatej historii naszego miasta, ale też zwrócił uwagę na widoczny rozwój Gorzowa i pozytywne zmiany, jakie nastąpiły w ostatnich latach. Zachęcał też do patrzenia z optymizmem w jego przyszłość.

Tradycyjne zabrzmiał hejnał Gorzowa w wykonaniu Gorzowskiej Orkiestry Dętej, a następnie – dźwięk Dzwonu Pokoju. Uroczystościom towarzyszyło otwarcie wystawy Roberta Piotrowskiego pt. „Historia, która nas łączy”. Na planszach zostały przedstawione fotografie i dokumenty dawnego Gorzowa i Frankfurtu nad Odrą. Zwiedzający wystawę mogli się przekonać o licznych podobieństwach obu tych miast.

O godz. 13.00 w CEA – Filharmonii Gorzowskiej odbyła się sesja Rady Miasta. W uroczystości, oprócz Radnych Rady Miasta Gorzowa Wlkp., uczestniczyli posłowie na Sejm RP reprezentujący nasz region w parlamencie, wojewoda lubuski, Honorowi Obywatele Miasta Gorzowa Wlkp., przedstawiciele władz samorządowych, gorzowskich instytucji, stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta.

Był to godny moment do wyróżnienia zasłużonych dla miasta gorzowian. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gorzowa Wlkp. i symboliczną szarfę przyjął dr hab. Dariusz Aleksander Rymar. Podczas sesji wręczono Honorowe Odznaki Miasta Gorzowa Wlkp. Przebieg uroczystości oraz lista osób odznaczonych:

Data dodania artykułu: 2015-07-06
Autor artykułu: www.gorzow.pl
stat4u