SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Uczcili pamięć pogrzebanych w Miednoje
Około 6300 polskich policjantów, a także funkcjonariuszy więziennictwa i urzędników państwowych NKWD rozstrzelało wiosną 1940 roku i pogrzebało w lasach w miejscowości Miednoje koło Tweru. Wczoraj bydgoscy policjanci oraz wicewojewoda Józef Ramlau oddali hołd pomordowanym.

Miednoje to wieś położona ok. 200 km na północny zachód od Moskwy. Cmentarz w Miednoje jest jedną z trzech wielkich polskich nekropolii wojennych ofiar zbrodni katyńskiej. W zbiorowych mogiłach pogrzebano w 1940 roku około 6300 polskich policjantów, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy więziennictwa i urzędników państwowych. Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku byli oni więzieni w obozie jenieckim w Ostaszkowie, następnie w dniach od 5 kwietnia do 14 maja 1940 r. byli systematycznie mordowani strzałem w tył głowy w siedzibie NKWD w Twerze, a ich ciała wywożone do lasów w okolicach wsi Miednoje.

Bydgoskie uroczystości upamiętniające to wydarzenie rozpoczęła msza święta w intencji pomordowanych w Katedrze św. Marcina i Mikołaj. Następnie uczestnicy przeszli na płytę Starego Rynku, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej.

Data dodania artykułu: 2017-09-14
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u