SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Uczniowie w Bydgoszczy pochwalili się swoją wiedzą ekologiczną
Wymień skutki efektu cieplarnianego, podaj symbole ekologiczne znajdujące się na opakowaniach produktów - między innymi z takimi pytaniami zetknęli się uczniowie z całego regionu biorący udział w gali finałowej Konkursu Wiedzy Ekologicznej organizowanego przez spółkę ProNatura.
Finałowa gala odbyła się 26 czerwca br. w siedzibie Zarządu MKUO ProNatura Sp. z o.o. przy ul. Wojska Polskiego 65. Podczas spotkania zaprezentowane zostały filmy utworzone przez uczestników Konkursu Wiedzy Ekologicznej. Zadaniem decydującym o przyznaniu poszczególnych miejsc było jedno pytanie do każdego finalisty przygotowane przez przedstawiciela organizatora dotyczące tematyki przedstawionej w nagraniu.

Etapy postępowania z odpadami, skutki efektu cieplarnianego czy zalety spalarni odpadów - między innymi taką wiedzą musieli wykazać się uczestnicy. Zwycięzcą okazał się Radosław Szczygielski (Zespół Szkół Mechanicznych w Bydgoszczy). Drugie miejsce zajął Kamil Talarek (Gimnazjum nr 1 w Łysomicach), a trzecie Wiktoria Król (Gimnazjum w Złejwsi Wielkiej). W skład komisji konkursowej weszli: Przemysław Wojciechowski i Magalena Tymczak - przedstawiciele organizatora oraz Anna Rutkowska - przedstawicielka Agencji Partner of Promotion, odpowiedzialnej za realizowanie kampanii edukacyjnej "dalEKOwzroczni". Po rozstrzygnięciu konkursu rozdane zostały cenne nagrody rzeczowe dla uczniów oraz szkół o łącznej wartości 10 tys. zł, m.in. multimedialny tablet dla zwycięzcy, nowoczesne aparaty cyfrowe dla pozostałych laureatów oraz telewizor plazmowy, projektor multimedialny i urządzenie wielofunkcyjne dla szkół, z których pochodzą finaliści.

Rywalizacja skierowana była do uczniów klas gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych i trwała przez cały rok szkolny 2013/2014 we wszystkich placówkach, w których prowadzone były ekolekcje. - Należy podkreślić, że konkurs składał się z wielu etapów, a zatem wymagał dużego zaangażowania i wkładu - przyznaje Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura. - Musimy przyznać, że zainteresowanie zmaganiami przerosło nasze oczekiwania. Do gry przystąpiły łącznie 42 szkoły, których uczniowie mieli ochotę i odwagę, by zmierzyć się z niełatwym testem wiedzy ekologicznym - dodaje Mikołajski. W drugim etapie swoich sił próbowali uczniowie z 39 szkół zlokalizowanych na terenie objętym projektem. Na podstawie ścisłych kryteriów wyłoniono 27 uczestników, którzy za sprawą swoich wyjątkowych zdjęć o tematyce ekologicznej, znaleźli się w trzecim etapie konkursu. Zgodnie z regulaminem, w ramach etapu III dokonano ostatecznej selekcji i wybrano 15 prac, których autorzy zakwalifikowali się do IV etapu. Czwarty poziom konkursu był jednym z trudniejszych, bowiem zadaniem uczestników było nakręcenie krótkiego filmu o tematyce ekologicznej. Do finału zakwalifikowało się 10 najlepszych prac.

Konkurs Wiedzy Ekologicznej zorganizowany został w ramach projektu pn. "Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego" i towarzyszącej mu kampanii ekologicznej "dalEKOwzroczni".

Data dodania artykułu: 2014-06-28
Autor artykułu: źródło-www.bydgoszcz.pl
stat4u