SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Uderzenie w grupę przestępczą tworzącą międzynarodową karuzelę podatkową
Sukcesem zakończyła się grudniowa akcja skierowana przeciwko kolejnej grupie przestępczej, która tworzyła międzynarodową karuzelę podatkową. Działania były możliwe dzięki ustaleniom Wydziału Wywiadu Skarbowego z Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) w Gdańsku.

We współpracy z Prokuraturą Regionalną w Warszawie, Komendą Stołeczną Policji oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zablokowano rachunki bankowe podmiotów uczestniczących w procederze i zabezpieczono kwotę 2,5 mln zł.

Dodatkowo zespoły złożone z funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KSP Warszawa oraz pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku przeszukały siedziby oraz miejsca prowadzenia działalności przedsiębiorstw, które brały udział w procederze. Zabezpieczona w trakcie czynności dokumentacja księgowa i fotograficzna oraz zeznania świadków uzupełnią materiał dowodowy podjętych równocześnie kontroli skarbowych oraz prowadzonych postępowań przygotowawczych.

UKS w Gdańsku nie wyklucza kolejnych postępowań kontrolnych w sprawie.

Jak organizowano nielegalny proceder

Czynności operacyjne Wywiadu Skarbowego wskazywały na świadome uczestnictwo szeregu podmiotów w łańcuchu transakcji z wykorzystaniem tzw. „znikającego podatnika". Proceder polegał m.in. na fikcyjnym zawyżaniu (nawet dziesięciokrotnie) wartości faktur wystawianych . W łańcuchu fakturowany był również eksport ze stawką zerową do podmiotów zarejestrowanych w azjatyckich rajach podatkowych. Natomiast przedmiot obrotu miały stanowić komponenty chemiczne do produkcji luksusowych kosmetyków. Szacunkowe straty Skarbu Państwa spowodowane działalnością przestępczą wynoszą blisko 80 mln zł w podatku od towarów i usług.

Data dodania artykułu: 2017-01-11
Autor artykułu: mat. prasowe MF
stat4u