SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Uhonorowani za walkę o wolną Polskę
W Sali Koncertowej Ratusza Staromiejskiego w Elblągu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989. Uczestniczył w niej wicewojewoda Sławomir Sadowski, który pogratulował wszystkim wyróżnionym Krzyżami Wolności i Solidarności, dziękując jednocześnie za wkład w walkę o wolną Polskę.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy aktu dekoracji dokonał wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma. Wśród odznaczonych znaleźli się: Piotr BĄCZYK, Jerzy BINKOWSKI, Mirosław Andrzej GÓRSKI, Zygmunt GRABOWSKI, Stanisław KALINOWSKI, Tadeusz MIKUŁAN, Ignacy NAWORSKI, Kazimierz Franciszek ROCHOWICZ, Zbigniew SUROWIEC, Marian WOJCIECHOWSKI, Ryszard ZABOROWSKI, Jan ZALEWSKI, Ryszard ŻUKOWSKI oraz pośmiertnie: Elżbieta DUSZAK i Franciszek STOJEK.

***

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Data dodania artykułu: 2016-12-22
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u