SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Umowy na trzy odcinki Via Carpatia w woj. lubelskim podpisane
W Kraśniku podpisano umowy na realizację trzech odcinków przyszłej Via Carpatia, czyli drogi ekspresowej S19 od końca obwodnicy Kraśnika do węzła Lasy Janowskie. Podpisy na kontraktach złożono w obecności m.in. ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, posła na Sejm RP Jarosława Stawiarskiego oraz wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka.

To jest ogromnie ważna droga, bo otwiera Lubelszczyznę na południe i komunikuje nas z województwem podkarpackim – podkreślił Przemysław Czarnek. – Tej komunikacji nam brakowało. I tu nie chodzi wyłącznie o rozwój gospodarczy, bo to jest warunek konieczny, ale chodzi o mieszkańców. Mieliśmy tu kilka miesięcy temu tragiczne wypadki ,w których ginęli młodzi mieszkańcy Kraśnika. Droga, która powstaje będzie użytkowana od 2021 roku i jak zakładamy, będzie służyła bezpieczeństwu podróżowania i tego typu zdarzeń w przyszłości mieć nie będziemy.

Zaprojektowanie i budowę 33-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 podzielono na trzy zadania. Odcinek od węzła Kraśnik Południe do węzła Janów Lubelski Północ (długość ok. 18 km), zrealizuje konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe. Obwodnicę Janowa Lubelskiego (ok. 7 km) zaprojektuje i zbuduje firma Mota-Engil Central Europe. Ostatni odcinek, od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie (ok. 8 km), zrealizuje konsorcjum Strabag i Strabag Infrastruktura Południe.

- Ogromnie się cieszę i bardzo dziękuję rządowi Rzeczpospolitej Polskiej i panu ministrowi Adamczykowi, ponieważ w 2015 roku łatwo można było odnaleźć na mapie Polski województwo lubelskie. To była jedna z niewielu plam, na której nic nie było. Tak funkcjonowali nasi poprzednicy. Rząd Rzeczpospolitej Polskiej, pod wodzą pani premier Beaty Szydło i Ministerstwo Infrastruktury, pod wodzą pana ministra Adamczyka zmienia całkowicie ten obraz. Inwestycje, które są już uruchomione dzięki decyzjom Rządu RP i pana ministra wpływają na to, że ta biała plama zaczyna się szybko wypełniać. Dziś mamy 33 km odcinka Kraśnik-Janów Lubelski, za chwilę Lublin-Kraśnik – dodał wojewoda lubelski.

Wartość umów opiewa na blisko 722 mln zł. Wszystkie odcinki mają być zrealizowane w czasie 34 miesięcy (nie wlicza się okresów zimowych podczas realizacji robót od 15 grudnia do 15 marca). Zgodnie z podpisanym kontraktem kierowcy skorzystają z nowej trasy wiosną 2021 roku. Umowa obejmuje zaprojektowanie i budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu, którą w przyszłości będzie mogła być poszerzona o trzeci pas ruchu.

Przypomnijmy, że to nie jedyne dobre informacje dla mieszkańców woj. lubelskiego w ostatnich dniach. - Pan minister i Rząd RP odblokowali środki i uruchamiamy inwestycje na północ do Białegostoku przez gminę Niemce i przez Lubartów. To jest dzisiaj najbardziej zakorkowany odcinek drogi krajowej w Polsce. Nasi poprzednicy nie mogli tego zrobić przez kilkanaście lat. To zostało zrobione w tym roku – zaznaczył wojewoda Czarnek. ***

Odcinek 1: odc. Kraśnik (koniec obw.) - Janów Lub. (początek obwodnicy) dł. ok. 18 km Obiekty inżynierskie: wiadukty w ciągu drogi ekspresowej – 7 szt., wiadukty nad drogą ekspresową i w ciągu pozostałych dróg – 5 szt., mosty – 1 szt., przejścia dolne dla zwierząt średnich i dużych – 8 szt., przejścia górne dla zwierząt dużych – 1 szt., przejścia dla małych zwierząt – 9 szt., przepusty dla płazów – 7 szt., przepusty – 13 szt. Węzły: Szastarka, Modliborzyce MOP: Felinów (po obu stronach drogi)

Odcinek 2: obwodnica Janowa Lubelskiego dł. ok. 7 km Obiekty inżynierskie: wiadukty w ciągu drogi ekspresowej – 3 szt., wiadukty nad drogą ekspresową i w ciągu pozostałych dróg – 1 szt., mosty – 1 szt., przejścia dla małych zwierząt – 5 szt., przepusty dla płazów – 3 szt., przepusty – 5 szt. Węzły: Janów Lubelski Północ, Janów Lubelski Południe MOP: Janów Lubelski (po obu stronach drogi)

Odcinek 3: Janów Lub. (koniec obwodnicy) - w. Lasy Janowskie dł. ok. 8 km Obiekty inżynierskie: wiadukty w ciągu drogi ekspresowej – 2 szt., wiadukty nad drogą ekspresową i w ciągu pozostałych dróg – 1 szt., mosty – 4 szt., przejścia dolne dla zwierząt średnich i dużych – 10 szt., przejścia dla małych zwierząt – 3 szt., przepusty dla płazów – 6 szt., przepusty – 13 szt. Węzły: Lasy Janowskie

Data dodania artykułu: 2017-11-03
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u