SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2016/2017 na Politechnice Śląskiej
Już po raz 72. odbyła się dzisiaj inauguracja roku akademickiego na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Oprócz władz uczelni i prezydentów miast, w których znajdują się jej wydziały, w uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, liczne grono profesorów oraz pracownicy i studenci Politechniki.

Zgromadzonych w auli Centrum Inauguracyjno-Kongresowego w Gliwicach powitał rektor uczelni prof. dr inż. Arkadiusz Mężyk. Podczas uroczystości miały miejsce liczne wystąpienia, w tym także wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka. Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów - przytaczając te słowa śp. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Wojewoda zwrócił się do naukowców i studentów, życząc wszystkim zebranym wszelkiej pomyślności na ten nowy rok akademicki.

Oprócz przemówień i wykładu na temat techniki i medycyny inauguracja była także okazją do uroczystego wręczenia prof. dr. hab. Oldze Macedońskiej-Nosalskiej dyplomu Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej oraz innych nagród i odznaczeń. Uczestnicy mieli również okazję wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu Akademickiego Zespołu Muzycznego i Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej.

Powstała w 1945 roku Politechnika Śląska to najstarsza w regionie i jedna z największych uczelni technicznych w Polsce. Placówka składa się z trzynastu wydziałów, dwóch kolegiów i trzech centrów naukowo dydaktycznych, w których na 54 kierunkach (w tym 11 w języku angielskim) kształci się obecnie ok. 23 tys. studentów. Oprócz kierunków technicznych, obejmujących cały zakres działalności inżynierskiej, na Politechnice można również studiować m.in. administrację, matematykę, socjologię czy pedagogikę. Misją uczelni jest kształcenie profesjonalnych kadr inżynierskich, zdolnych sprostać oczekiwaniom technicznym stale rozwijającego się przemysłu, a także prowadzenie różnego rodzaju badań naukowych. Bogata oferta dydaktyczna i wysoka jakość nauczania od lat plasują Politechnikę Śląską w czołówce polskich uczelni technicznych, a jej studenci i absolwenci są znani także poza granicami Polski, m.in. dzięki skonstruowaniu rekordowo szybkiego bolida.

/z wykorzystaniem materiałów Politechniki Śląskiej/

Data dodania artykułu: 2016-10-02
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u