SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Uroczyste otwarcie hospicjum dla dzieci – pierwsi pacjenci w lipcu
Przy ul. Łupkowej w Łodzi – z udziałem niemałego grona życzliwych darczyńców i dostojnych gości – po wielu latach starań, zabiegów i wysiłków ludzi dobrej woli i gorących serc odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Opieki Długoterminowej i Hospicyjnej. Pod tą tajemniczą dla zwykłego zjadacza chleba nazwą kryje się pierwszy w naszym regionie stacjonarny ośrodek dla małych pacjentów oddychających za pomocą respiratorów. Pierwsi podopieczni mają być przyjęci 1 lipca 2017 roku.

Budowa Centrum Opieki Długoterminowej i Hospicyjnej ŁUPKOWA trwała 540 dni. W tym czasie na działce zakupionej od Urzędu Miasta Łodzi za 1 proc. wartości udało się zbudować cały obiekt i urządzić dwie jego części. Inwestycja finansowana jest w całości przez Stowarzyszenie „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci”, dzięki złotówkom pochodzącym z 1 proc. podatku i darowiznom przekazanym przez osoby prywatne, firmy i instytucje. Z kolei dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, wzniesiona została ekologiczna kotłownia z pompami ciepła.

Stowarzyszenie „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci” ma pod swoją opieką ponad 80 rodzin z całego województwa łódzkiego. Centrum przy ul. Łupkowej będzie z prawdziwego zdarzenia zapleczem dla zespołu opieki domowej, a znajdzie się w nim miejsce dla 26 pacjentów, którzy nie mogą korzystać z opieki bliskich w domach rodzinnych. Na razie tylko 6 łóżek - począwszy od początku lipca - ma zapewnione finansowanie przez NFZ. Półroczny kontrakt opiewa na ponad 300 tys. zł.

Podczas uroczystego otwarcia Centrum Opieki Długoterminowej i Hospicyjnej ŁUPKOWA honory gospodarza pełniła prezes Stowarzyszenia „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci” - Janina Adamczyk. W gronie zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele honorowych patronów budowy ośrodka: Wojewody Łódzkiego, Prezydenta Miasta Łodzi i Archidiecezji Łódzkiej, a także reprezentanci Łódzkiego Oddziału Narodowego Funduszy Zdrowia – z jego dyrektorem – Arturem Olsińskim, delegacje projektantów i wykonawców hospicjum, pięknie położonego na zielonych obrzeżach Łodzi.

Poświęcenia ośrodka dokonał administrator Archidiecezji Łódzkiej - ks. biskup Marek Marczak, który uczestniczył też w uroczystym przecięciu wstęgi z wraz dyrektorem generalnym Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi - Mirosławem Suskim, łódzkim rzecznikiem osób niepełnosprawnych - Ewą Ściborską i prezesem Stowarzyszenia „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci” - Janiną Adamczyk.

Były również okolicznościowe przemówienia, gratulacje i życzenia. Dyrektor generalny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi – Mirosław Suski powiedział między innymi: - W imieniu Pana wojewody, chciałbym wszystkim - za pomoc dla hospicjum, która z różnych instytucji, różnych miejsc pochodziła - serdecznie podziękować! Szczególnie tym osobom, firmom i prezesom tych firm, którzy zaangażowali swoje prywatne przecież środki. (…) Wszystkim sponsorom, organizatorom, wszystkim, którzy to miejsce ukochali, gratuluję i życzę wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i w pracy zawodowej!

Po zwiedzeniu hospicjum, w którym jest jeszcze trochę do zrobienia, goście mogli się przekonać, że obowiązująca w Stowarzyszeniu „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci” zasada „To nieprawda, że już nic więcej nie można zrobić…” - także w odniesieniu do inwestycji przy ul. Łupkowej - nie przestała być aktualna. Tak samo jak wielka wiara w hojność dotychczasowych i kolejnych darczyńców…

Data dodania artykułu: 2017-04-30
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u