SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Uroczystości pogrzebowe ostatniego żołnierza batalionu „Zośka”
5 grudnia 2016 r. na Starych Powązkach w Warszawie pożegnano Henryka Kończykowskiego pseudonim „Halicz”, ostatniego żołnierza III plutonu „Felek” 2. kompanii „Rudy” osławionego batalionu „Zośka”.

W uroczystościach pogrzebowych, jakie odbyły się w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie, uczestniczył Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Minister odczytał i złożył na ręce rodziny bohatera list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym przekazał on wyrazy głębokiego współczucia rodzinie, bliskim oraz przyjaciołom Zmarłego.

Jak napisał prezydent: Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Kapitana Henryka Kończykowskiego „Halicza”. (…) Odszedł kolejny spośród prawdziwych bohaterów. Żołnierz Polski Walczącej, wierny syn wolnej Rzeczypospolitej. Odnosząc się do postaci żołnierza, prezydent Andrzej Duda podkreślił cechy, charakteryzując go jako dzielnego człowieka i prawego Polaka: Niezłomny w swym postanowieniu, aby służyć sprawie polskiej niepodległości, przystąpił do drugiej konspiracji. Także w nowych warunkach, walcząc w naszym ostatnim powstaniu, powstaniu antykomunistycznym, Kapitan „Halicz” odznaczył się odwagą i osobistym zaangażowaniem. Do końca swoich dni dawał świadectwo tego, czym jest godność i honor żołnierza Armii Krajowej. Zabiegał też o dobre imię powstańców warszawskich, o pamięć o nich – szczególnie wśród młodzieży, z którą zawsze chętnie się spotykał.

Jeszcze na początku 2016 r. Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z Henrykiem Kończykowskim. Odwiedził byłego powstańca w mieszkaniu w podwarszawskim Milanówku w związku z jego 92. urodzinami.

Henryk Kończykowski zmarł 29 listopada br. Jest m.in. bohaterem książki „Zośkowiec” pióra Jarosława Wróblewskiego (Książka Historyczna Roku 2014).

Data dodania artykułu: 2016-12-05
Autor artykułu: prezydent.pl
stat4u