SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Uroczystości upamiętniające ofiary Marszu Śmierci w Baborowie
Tegoroczne wojewódzkie obchody rocznicowe "Marszu Śmierci" odbyły się w Baborowie. Po raz drugi wojewoda opolski, we współpracy z Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu oraz samorządem gminnym zorganizował upamiętnienie ofiar tragicznego marszu, który w styczniu 1945 roku przeszedł przez południową część Opolszczyzny.

W tej nieludzkiej wyprawie do obozu Gross-Rosen w podwrocławskiej Rogoźnicy uczestniczyli więźniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz jego filii rozsianych po całym Górnym Śląsku. Trasę przemarszu, która wiodła m.in. przez teren obecnej Gminy Baborów, znaczyły ludzkie ciała. Ludzie umierali ze zmęczenia, głodu, przemarznięcia lub byli dobijani przez niemiecką eskortę. Wydarzenie zainaugurowała Msza święta w kościele parafialnym, później nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie budynku dawnego ratusza, apel poległych i przemówienia przybyłych gości. W baborowskiej sali widowiskowej młodzież wystąpiła z montażem słowno-muzycznym, a swoimi wspomnieniami podzielił się były więzień KL Auschwitz Grzegorz Tomaszewski.

W uroczystości uczestniczyli senatorowie RP Jerzy Czerwiński i Grzegorz Peczkis, wicewojewoda opolski Violetta Porowska, która złożyła wieniec od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, poseł na Sejm RP Katarzyna Czochara reprezentowana przez Elżbietę Słodkowską, dyrektor Oddziału Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu prof. dr hab. Krzysztof Kawalec oraz Naczelnik Delegatury IPN w Opolu dr Bartosz Kuświk, burmistrz Baborowa Elżbieta Kielska i samorządowcy z terenu powiatu głubczyckiego, przedstawiciele służb mundurowych, kompania reprezentacyjna 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, orkiestra dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu, harcerze, mieszkańcy Baborowa.

-Z 60 tysięcy uczestników Marszu Śmierci- Polaków, Żydów, Francuzów, Belgów, Czechów, około 9 tysięcy przeszło przez opolską ziemię, ponad tysiąc zostało tu na zawsze.... Dzisiaj spotkaliśmy się w Baborowie, by ich upamiętnić, oddać im hołd. I przede wszystkim, dać świadectwo prawdzie. Ta pamięć o wydarzeniach z przełomu stycznia i lutego 1945 roku, jest szczególnie ważna dziś, w chwili nierównej walki o prawdę historyczną - mówiła Violetta Porowska podczas uroczystości.

Gośćmi specjalnymi byli dawni więźniowie niemieckich obozów: panie Janina Ziemnik i Amelia Mamczar oraz wspomniany pan Grzegorz Tomaszewski, który jako chłopiec przeżył w KL Auschwitz pseudomedyczne eksperymenty dr. Josefa Mengele (historia pana Tomaszewskiego została przedstawiona w cyklu historycznych audycji radiowych wojewody opolskiego realizowanego w ramach rządowego programu "Niepodległa").

Przed rokiem wojewódzkimi obchodami uczczono ofiary niemieckiego KL Auschwitz zamęczone w Kałkowie w Gminie Otmuchów.

Data dodania artykułu: 2018-02-05
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u