SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Urodziny Miasta Kocham Katowice 2017
Najbardziej muzyczne urodziny miasta w najbardziej muzycznym mieście w Polsce rozpoczną się w czwartek 8 września i będą brzmieć aż do poniedziałku 11 września. To właśnie wtedy przypadnie 152. rocznica nadania Katowicom praw miejskich.

Najważniejszym muzycznym wydarzeniem 2017 roku w Katowicach będą targi i festiwal muzyki świata WOMEX. Dlatego artyści zaproszeni na koncert plenerowy w sobotę 9 września w Strefie Kultury to mocni reprezentanci sceny world music: estoński Trad.Attack! (występowali na WOMEX 2016) oraz znakomity fiński akordeonista Kimmo Pohjonen współtworzący zespół KTU. To wybuchowe trio spodoba się także miłośnikom dobrego rocka, bo jego partnerzy to znani z legendarnego King Crimson Trey Gunn (gitara) i Pat Mastelotto (perkusjonalia). Mocne, rockowe brzmienie i melodyjność akordeonu Pohjonena tworzą porywającą mieszankę. Dodatkową atrakcją będzie rzadko stosowany system nagłośnienia surround, dzięki któremu muzyka dosłownie otoczy publiczność. Taki sam system dźwięku zastosował gitarzysta Pink Floyd David Gillmour podczas swojego zeszłorocznego koncertu w ruinach starożytnego miasta Pompeje!

KTU, któremu ton nadaje muzyk z Finlandii, oraz Trad.Attack! z Estonii łączy też historia. Oba kraje świętują wkrótce 100-lecie niepodległości! Okrągłe rocznice stoją też za dwoma innymi, urodzinowymi projektami. 85. rocznica urodzin Wojciecha Kilara jest okazją do otwarcia jego muzyki na nową publiczność. Spróbuje tego dokonać Szymon Padoł, czyli muzyk znany jako 5cet, który wraz z Wiesławem Świderskim oraz Orkiestrą Aukso podjął się przygotowania nowych aranżacji takich arcydzieł, jak „Orawa” czy fragmenty muzyki do „Draculi” w reż. F.F Coppoli. Ten koncert zabrzmi 11 września w sali Miasta Ogrodów. Wcześniej, 9 września, swoje 40-lecie twórczości będzie fetować autor niezapomnianych piosenek Jacek Cygan. Z tej okazji orkiestra NOSPR i wspaniali goście wykonają nowe aranżacje autorstwa Krzysztofa Herdzina. Na jednej scenie spotkają się m.in. Edyta Geppert, Stanisław Soyka, Ryszard Rynkowski i… Daniel Olbrychski.

A to jeszcze nie wszystko, bo w programie jazzowe wersje przebojów The Police na koncercie Marty Król i Paweł Tomaszewski Group - Tribute To The Police oraz recital Józefa Skrzeka w kościele w Bogucicach, a także młoda scena elektroniczna partnerskiego miasta Saint-Etienne we Francji. – Po wakacyjnych koncertach muzyki popularnej, na które zapraszaliśmy w czerwcu i lipcu – myślę tu o Nocy Świętojańskiej oraz koncercie Lata z Radiem – Urodziny Miasta Kocham Katowice przyniosą nam muzykę bardziej rockową i folkową. Jak zwykle nie zabraknie też propozycji dla wielbicieli kameralnych koncertów. Szczególnie cieszę się, że w specjalny sposób uczczona zostanie pamięć naszego wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara. Mam nadzieję, że mieszkańcy Katowic i Metropolii licznie wezmą udział w święcie naszego miasta – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Data dodania artykułu: 2017-09-07
Autor artykułu: UM Katowice
stat4u