SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W Łodzi odkrywamy świat nauki!
Bieżący tydzień będzie należał do ludzi nauki i kultury. Dzisiaj 7 kwietnia 2014 r. wystartował 14. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki.
W Dużej Sali Obrad Urzędy Miasta Łodzi odbyła się inauguracja imprezy połączona z wręczeniem nagród „Łódzkie Eureka" - wyróżnień za wybitną działalność naukową lub osiągnięcia artystyczne. Przedstawicieli świata nauki powitali w Urzędzie Miasta Łodzi wiceprezydent Agnieszka Nowak, wicewojewoda Paweł Bejda i wicemarszałek województwa Marcin Bugajski.

- Zaczyna się święto, które udowadnia, że nauka to przygoda. Nie musi kojarzyć się wyłącznie z książkami - to wiele wyzwań o odkrycia, które zmieniają naszą codzienność - przypomniała wiceprezydent Agnieszka Nowak.

- Szczególnie rekomenduję go młodzieży. Przyszłość należy do tych, którzy dobrze opanują nauki ścisłe, które jednak młodym ludziom często wydają się trudne i nudne. Podczas festiwali będą mieli okazję docenić ich rozmach i możliwości - zauważył wicemarszałek Marcin Bugajski.

Statuetki „Łódzkie Eureka" otrzymało 5 laureatów. Wyróżniono zespoły badawcze pracujące pod kierownictwem prof. Marii Bryszewskiej z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Elżbiety Starygi z Politechniki Łódzkiej oraz prof. Izabeli Krucińskiej z Politechniki Łódzkiej. Indywidualną „Eurekę" otrzymała dr. Magdalena Soboń z ASP, a drugą statuetkę w dziedzinie kultury duet muzyczny Tomasz Daroch i Maria Daroch.

W programie festiwalu są wykłady, prezentacje, pokazy, warsztaty, „drzwi otwarte" na uczelniach, wycieczki po Łodzi i okolicy, dni muzeów i spotkania z osobowościami ze świata nauki i kultury. Całe rodziny będą mogły bawić się wspólnie na pikniku naukowym w Manufakturze 12-13 kwietnia. (kz)

Więcej wiadomości z Łodzi na:TUTAJ

Data dodania artykułu: 2014-04-07
Autor artykułu: źródło -www.uml.lodz.pl
stat4u