SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W Bogatyni i Zgorzelcu powstaną klasy patronackie PGE
Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN w poniedziałek, 15 stycznia br. uczestniczyła w podpisaniu porozumień, a także listów intencyjnych w sprawie utworzenia klas patronackich pomiędzy spółką PGE Górnictwo oraz Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Turów, Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów a szkołami zawodowymi ze Zgorzelca i Bogatyni
.

Wiceminister edukacji w swoim wystąpieniu podziękowała władzom PGE za odpowiedź na apel Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie łączenia się w odbudowę szkolnictwa zawodowego.

– Dziękuję, że tak szybko odpowiedzieliście na wyzwania jakie stoją przed polską gospodarką. Potrzebujemy dobrze wykształconej kadry, która wypełni często niejedną lukę pokoleniową w przedsiębiorstwach. Na rynku pracy brakuje fachowców i musimy zrobić wszystko, aby zachęcić młodych ludzi do wybierania techników oraz branżowych szkół – wskazała Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN. – Kluczową rolę pełnią pracodawcy, którzy rozumieją jak ważne jest przygotowanie kadr dla nowoczesnej gospodarki. Cieszę, że wspierając szkoły w Bogatyni i Zgorzelcu PGE daje przykład jak należy patrzeć na rozwój nie tylko własnej firmy, ale również szkolnictwa zawodowego – podkreśliła wiceminister edukacji.

Wiceszefowa MEN podkreśliła, że poniedziałkowe wydarzenie jest dobrym przykładem ścisłej współpracy pomiędzy samorządem powiatowym, szkołami a przedsiębiorcami.

– Jesteście wzorem i przykładem dla innych. Czekamy teraz na inicjatywy innych spółek wsparcia szkół zawodowych. Wiemy, że są one na to przygotowane – powiedziała wiceminister Marzena Machałek.

Prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski podziękował Ministerstwu Edukacji Narodowej za udzielone wsparcie przy realizacji programu utworzenia klas patronackich.

– Musimy wspólnie ze szkołami tak przygotować młodych ludzi do zawodu, abyśmy byli dumni z tego, że są naszymi pracownikami. Zapewniam iż będziemy dokładać wszelkich starań, aby ten program się udał – zaznaczył prezes Henryk Baranowski.

Klasy patronackie utworzone zostaną w trzech szkołach z terenu powiatu zgorzeleckiego. Programem objęte będą wybrane klasy kształcące w zawodach technik elektryk, elektronik, mechatronik i mechanik. W Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu oraz Zespole Szkół Zawodowych w Bogatyni klasy patronackie funkcjonować mają już od następnego roku szkolnego 2018/2019. Porozumienie obowiązywać będzie przez 10 lat. Ponadto w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu planowane jest utworzenie klas branżowej szkoły kształcących w zawodzie elektryk, elektromechanik i mechanik automatyki przemysłowej oraz urządzeń precyzyjnych, które w przyszłości również objęte zostaną patronatem PGE.

W ramach współpracy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mają brać udział w wizytach zawodoznawczych na terenie kopalni i elektrowni. Zorganizowane zostaną dla nich również zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe, a także dodatkowe szkolenia. Dla wyróżniających się uczniów ufundowane mają być także stypendia.

Władze PGE zapowiedziały, że kolejne klasy patronackie będą tworzone w innych regionach.

Data dodania artykułu: 2018-01-17
Autor artykułu: mat. prasowe MEN
stat4u