SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W Kędzierzynie-Koźlu spotkali się, by uczcić pamięć ofiar ludobójstwa
W czwartek 12 lipca w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się obchody 75. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. W wydarzeniu, którego organizatorem było Stowarzyszenie Kresowian Kędzierzyn-Koźle, wzięli udział Elżbieta Słodkowska, asystentka Posła na Sejm RP Katarzyny Czochary, Doradca Wojewody Opolskiego Jerzy Naszkiewicz, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Leszek Antoszczyszyn, przedstawiciele środowiska Kresowiaków z całego regionu, władze samorządowe i mieszkańcy miasta.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele parafialnym św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej.

-Żyjemy w czasach poprawności politycznej, której nie możemy się poddawać. Nie możemy nazywać ludobójstwa mianem „niefortunnych zdarzeń”. – ostrzegał o. Robert Wawrzyniecki w swoim kazaniu.

Jerzy Naszkiewicz odczytał list od wojewody opolskiego:

- Prawda o ludobójstwie na Kresach to wydarzenia, których nie można zakrzyczeć. Dość łatwo możemy znaleźć listę 362 sposobów zadawania śmierci przez Ukraińców. Każdy z nich sprawia, że włosy jeżą się na głowie. Dla nas dzisiaj, żyjących w czasach pokoju, te zbrodnie wydają się czymś niepojętym. Dla wielu osób były jednak brutalną codziennością. Należy więc pamiętać o prawdzie historycznej i tylko w oparciu o nią budować swoje relacje z dzisiejszą Ukrainą. – napisał Adrian Czubak.

Data dodania artykułu: 2018-07-13
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u