SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W Praszce uczczono powstańców styczniowych
„Żołnierz polski musi być najlepszym i wybranym dzieckiem tej Matki Ziemi” – powiedział 11 kwietnia 1863 r. pod Praszką Józef Oxiński, dowódca oddziału powstańczego, który tego dnia stoczył bitwę przeciwko wojskom carskim.

W 155. rocznicę tej bitwy w Praszce upamiętniono Powstańców Styczniowych. Uroczystość na cmentarzu, gdzie znajduje się grób powstańców 1863 roku, poprzedziła Msza Święta w kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P. odprawiona w intencji poległych powstańców.

Wojewoda opolski Adrian Czubak przypomniał o bohaterstwie, niezłomności i tęsknocie za niepodległością Rzeczypospolitej Polskiej pokolenia, które w 1863 roku sięgnęło po broń. Wojewoda wskazał także, że postawa powstańców styczniowych była wzorem do naśladowania dla młodzieży wychowanej w dwudziestoleciu międzywojennym i inspiracją do obrony Ojczyzny w czasie II wojny światowej.

W uroczystości uczestniczył prodziekan Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego dr Antoni Maziarz – historyk specjalizujący się m.in. w dziejach XIX wieku. W swoim wystąpieniu wyjaśnił, że choć samo Powstanie Styczniowe nie zakończyło się odzyskaniem niepodległości, to wpływ tego wydarzenia na pokolenie żyjące po 1863 roku niewątpliwie przyczynił się do korzystnego dla Polaków zakończenia trwającego 123 lata okresu zaborów.

Inicjatorem wydarzenia był wojewoda opolski Adrian Czubak. W organizację uroczystości zaangażowane było również środowisko lokalne, Rada Oddziału Powiatu Oleskiego NSZZ „Solidarność” Regionu Śląska Opolskiego oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Ziemi Praszkowskiej”.

Obchody zgromadziły liczne grono uczestników. Przybyli samorządowcy z terenu powiatu oleskiego, przedstawiciele wojska i służb mundurowych, dyrektorzy i nauczyciele szkół, członkowie organizacji pozarządowych i związków zawodowych, młodzież, harcerze, rekonstruktorzy, mieszkańcy Praszki. Uroczystość odbyła się z asystą kompanii honorowej 10 Opolskiej Brygady Logistycznej w Opolu.

Na pamiątkę wydarzenia wojewoda opolski otrzymał od Stowarzyszenia „Wspólnota Ziemi Praszkowskiej” ryngraf przedstawiający herb Powstania Styczniowego.

Powstanie styczniowe było największym polskim powstaniem narodowym. Miało charakter wojny partyzanckiej, w czasie której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Szacuje się, że przez oddziały powstańcze przewinęło się około 200 tys. ludzi. 12 z nich spoczywa w żołnierskiej mogile na cmentarzu w Praszce.

Data dodania artykułu: 2018-04-13
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u