SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej
10 kwietnia 2010 roku to data, która na zawsze zapisze się w pamięci Polaków. Tego dnia w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński oraz jego małżonka. Wszyscy lecieli na uroczystości związane z 70. rocznicą Zbrodni Katyńskiej.

Wśród ofiar katastrofy byli m.in. związani z naszym regionem prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mecenas Joanna Agacka-Indecka i generał broni Tadeusz Buk. Wzorem lat ubiegłych o godz. 8.41 na ich grobach przedstawiciele Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego złożyli kwiaty w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło. Hołd mecenas Joannie Agackiej-Indeckiej na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi złożył dyrektor Biura Wojewody Zbigniew Natkański. Generałowi Tadeuszowi Bukowi na cmentarzu komunalnym w Spale cześć oddali zastępca dyrektora Biura Wojewody Kamil Wojtysiak oraz kierownik oddziału dziedzictwa kulturowego i ochrony miejsc pamięci Marcin Binasiak.

Joanna Agacka-Indeckaw 1988 roku ukończyła prawo na Uniwersytecie Łódzkim, a później była pracownikiem naukowym macierzystej uczelni. Pracowała w kancelariach adwokackich w USA i Wielkiej Brytanii, a także w Biurze Obrońców z Urzędu. Adwokatem była od 1996 roku. Uczestniczyła w przygotowywaniu projektu zmian ustawy o adwokaturze oraz w pracach parlamentarnych - najpierw jako ekspert, później jako przedstawiciel samorządu. W 2004 roku Krajowy Zjazd Adwokatury wybrał ją na wiceprezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, a trzy lata później została prezesem NRA.

Generał broni Tadeusz Buk w chwili śmierci był dowódcą wojsk lądowych. Funkcję tę pełnił od zaledwie siedmiu miesięcy. Wcześniej dowodził m.in. Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe w Iraku, Połączonym Dowództwem ds. Budowania Afgańskiego Systemu Bezpieczeństwa i 1 Warszawską Dywizją Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki. Pośmiertnie został awansowany do stopnia generała broni.

Co roku ze Spały 10 kwietnia wyrusza Sztafeta Pamięci im. Generała Broni Tadeusza Buka. W tym roku wystartowała już po raz siódmy. Start odbył się niedaleko miejsca stacjonowania 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, w której generał przez kilka lat pełnił służbę. Bieg zakończy się 21 kwietnia 2017 roku w Żaganiu podczas święta 34 Brygady Kawalerii Pancernej, w której Tadeusz Buk zaczynał służbę i otrzymał później szlify generalskie. Żołnierze mają do pokonania 450 kilometrów. Celem imprezy jest propagowanie aktywnego stylu życia i utrwalanie pamięci o generale.

Data dodania artykułu: 2017-04-11
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u