SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W hołdzie zamordowanym dzieciom
W intencji dzieci zamordowanych w niemieckim obozie przy ulicy Przemysłowej w Łodzi odbyła się uroczysta Msza święta, koncelebrowana przez metropolitę łódzkiego Grzegorza Rysia. W liturgii udział wziął wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Podczas homilii abp Grzegorz Ryś mówił o tym, że spotykają się dzisiaj dwa pokolenia: jedno nie pamięta czasów wojny, a drugie uczestniczyło w tych wydarzenia i doświadczyło wiele zła. Jednak organizowanie takich uroczystości pomaga dzisiejszej młodzieży zrozumieć to, co działo się w tamtych czasach, ale przede wszystkim jest szansą oddania czci wszystkim ofiarom. W swojej wypowiedzi abp Grzegorz Ryś zawarł słowa: - Młodzi, popatrzcie na nich to są zwycięzcy. Byli bici, torturowani, głodzeni, ale wiara w nich nie umarła.

Obóz prewencyjny dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi był utworzony na obszarze wydzielonym z łódzkiego getta i był przeznaczony dla dzieci w wieku od 2 do 16 roku życia. Działalność obozu rozpoczęła się w drugiej połowie 1942 roku, zaś funkcjonowanie zakończyło się 19 stycznia 1945 roku. Według różnych danych do obozu trafiło kilka tysięcy dzieci.

Po zakończeniu Mszy świętej ulicami Łodzi przeszedł marsz pamięci ofiar. Uczestnicy nieśli fotografie dzieci, które trafiły do obozu oraz odczytywali ich imiona i nazwiska. Cała uroczystość zakończyła się wspólną modlitwą przed pomnikiem Pękniętego Serca. Wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk oraz łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski, a także inni goście złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając tym samym hołd ofiarom.

Data dodania artykułu: 2017-11-13
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u