SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wizyta Ambasadora Peru w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim
Wicewojewoda Mariusz Trepka spotkał się 15 marca z ambasadorem Peru Alberto Salas Barahoną. Wizyta, w której udział wziął również Mariusz Skiba, wiceprezydent Miasta Katowice, miała charakter kurtuazyjny.

Alberto Salas Barahona funkcję ambasadora Republiki Peru w Polsce sprawuje od 7 września 2015 roku. Wcześniej pełnił funkcje dyrektora gabinetu Ministra Spraw Zagranicznych, przedstawiciela w ONZ i w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, charge d affaires w Austrii i Turcji oraz ambasadora w Republice Czeskiej. Podczas dwudniowej wizyty w województwie śląskim Ambasador planuje odwiedzić również m.in. Zabrze i Dąbrowę Górniczą oraz spotkać się z Arcybiskupem Wiktorem Skworcem.

Republika Peru to położony nad Oceanem Spokojnym kraj w Ameryce Południowej. Od 2016 r. funkcję głowy państwa sprawuje w nim Pedro Pablo Kuczynski, którego ojciec pochodził z Wielkopolski. Stabilna sytuacja polityczna oraz konsekwentne wdrażanie nowych rozwiązań gospodarczych uplasowały Peru w 2014 r. na 7 miejscu, jeśli chodzi o najlepiej rozwijające się gospodarki na świecie (dane z rankingu Bloomberg The Top 20 Emerging Markets). Oficjalne stosunki dyplomatyczne między Peru a Polską nawiązane zostały 94 lata temu. Polacy pojawili się jednak w Peru znaczenie wcześniej, bo już w XVIII wieku. Najbardziej znanymi obywatelami Polski pozostają przy tym Ernest Malinowski, budowniczy kolei transandyjskiej oraz Edward Habich, organizator pierwszej latynoamerykańskiej politechniki w Limie, na cześć którego odsłonięty został w 1935 r. pomnik, znajdujący się obecnie w jednej z dzielnic stolicy, na którym umieszczono tablicę z napisem „Na cześć Polaków w Peru”. Część ulic w Limie nosi również w swojej nazwie nazwiska polskich inżynierów, którzy mieli znaczący wpływ na rozwój kraju. Peruwiańczycy cenią także polskich misjonarzy, nauczycieli akademickich oraz pisarzy i podróżników, a ich stosunek do polskich podróżników jest bardzo pozytywny.

Data dodania artykułu: 2017-03-16
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u