SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wizyta Mateusza Morawieckiego w Opolu
Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu było miejscem piątkowego spotkania Premiera Mateusza Morawieckiego z Mieszkańcami Opolszczyzny. Na spotkaniu pojawiło się kilka transparentów przyniesionych przez uczestników, m.in. podziękowania od Niemodlina i Kędzierzyna-Koźla za obwodnice oraz za sprowadzonego do Nysy inwestora.

Premier wskazał kluczową rolę przyciągania inwestycji, bardziej sprawiedliwą alokację środków, a także prowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju. Wskazał także istotną rolę uszczelnienia systemu podatkowego.

Szef Rządu przedstawił mieszkańcom Opolszczyzny realizowane projekty społeczne m.in.: kontynuacji Programu Rodzina 500+, czy wyprawce 300 zł dla każdego ucznia na początku roku szkolnego rozpoczynającego naukę w szkole podstawowej i średniej znanej pod nazwą „Dobry Start”.

- Budżet województwa opolskiego to jest mniej więcej 550 mln złotych. Tymczasem od początku działania programu 500 plus aż do teraz, przeznaczyliśmy blisko miliard złotych. Miliard złotych z budżetu centralnego, nie unijnego, przeznaczyliśmy dla rodzin i dzieci województwa opolskiego i to będziemy kontynuować poprzez nasz program "Wyprawka" i "Dobry Start" - powiedział Prezes Rady Ministrów.

Prezes Rady Ministrów wskazał sukces, jakim było wywalczenie w Brukseli, aby duże firmy płaciły w Polsce podatki. Przypomniał także, że od początku przyszłego roku stawka podatku CIT dla małych firm będzie wynosiła nie 15 proc., a 9 proc. Co jest dowodem na poważne traktowanie przez Rząd wsparcia i promocji polskiej małej i średniej przedsiębiorczości.

- Naszym przeciwnikom zależy przede wszystkim na tym, jak na nas patrzą w Brukseli. Nam zależy bardziej na tym, jak wy patrzycie na nas tu w Opolu, w Krapkowicach, w Kluczborku, w Namysłowie, w Kędzierzynie-Koźlu i we wszystkich małych miejscowościach i na terenach wiejskich – powiedział Premier.

- Zmieniamy Polskę dla wszystkich, możliwie szeroko ją demokratyzujemy. Mocno uderzyliśmy w pewne grupy interesów – mówił Premier.

Jak dodał, polityka poprzedników polegająca na prywatyzacji dóbr narodowych i ciepłej wody w kranie w małym stopniu odpowiadała ambicjom i aspiracjom Polaków. - My kierujemy się innymi wyznacznikami: chcemy budować Polskę naszych marzeń, a nie marzeń naszych sąsiadów – wskazał Szef Rządu.

W czasie spotkania premier podkreślił, że Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce by Polska się rozwijała, a nie zwijała. Jako wyraźny przykład stanu sprzed 2015 roku podał zamknięcie ponad 400 posterunków Policji w ciągu 8 lat poprzednich rządów. - Dziś odtwarzamy te posterunki, bo bezpieczeństwo obywateli jest najwyższym dobrem - dodał.

Podsumowując, Premier powiedział: - Chciałbym bardzo gorąco prosić naszych zwolenników i naszych przeciwników o patriotyzm. Polska jest jedna i chciałbym byśmy razem ją budowali, w pewnym demokratycznym sporze, w konstruktywnym dialogu. Wierzę, że poprzez dialog dojdziemy do jeszcze lepszych rozwiązań. Dzisiejszy czas to czas szansy. Potrzebujemy dumy z Polski.

Wicewojewoda Violetta Porowska, odpowiadając na pytania dziennikarzy, stwierdziła, że nie dziwi chęć mieszkańców Opola spotkania z Premierem.

- Przecież to właśnie z pieniędzy rządowych udało się zrealizować kilka najważniejszych inwestycji w mieście. Powiem tylko o jednej, o obwodnicy południowej, gdzie rzut 119 mln to pierwszy rzut tak wielkiej kwoty w historii miasta. Rząd Prawa i Sprawiedliwości dostrzega potrzeby takich miast, jak nasze, to jest oczywiście miasto wojewódzkie, na mapie kraju najmniejsze, ale to nie oznacza, że my mamy najmniejsze potrzeby – powiedziała Wicewojewoda.

Po spotkaniu z mieszkańcami Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przy pomniku „Golgota Wschodu” i pomniku Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego.

Wydarzenie odbyło się w ramach akcji „Polska jest jedna”.

Data dodania artykułu: 2018-06-26
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u