SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wizyta Matthew Tyrmanda w Łodzi
Wojewoda łódzki Zbigniew Rau spotkał się z Matthew Tyrmandem – synem Leopolda Tyrmanda, który został patronem jednej z łódzkich ulic. Zarządzeniem zastępczym wojewody łódzkiego z dnia 18 grudnia zmieniono nazwę ulicy Witolda Wandurskiego na Leopolda Tyrmanda.

Pierwszym miejscem, które w Łodzi postanowił odwiedzić Matthew Tyrmand była właśnie ulica Leopolda Tyrmanda. - Bardzo dobrze znów być w Łodzi - pierwszy raz byłem tutaj w 2010 roku i widzę, że wiele się od tego czasu zmieniło, co mnie niezmiernie cieszy. Czekam z niecierpliwością, aby dogłębniej zwiedzić miasto – zaznaczył Matthew Tyrmand, po czym dodał: - Podchodzę z ogromną radością do decyzji o nadaniu jednej z łódzkich ulic imienia mojego ojca. To wspaniałe uhonorowanie jego spuścizny.

Leopold Tyrmand urodził się w 1920 roku w Warszawie. Tam ukończył gimnazjum im. Jana Kreczmara. Po wybuchu II wojny światowej przebywał w Warszawie, a następnie wyjechał do Wilna. W 1941 roku został aresztowany przez NKWD. Skazano go na osiem miesięcy więzienia- nie odbył całej kary, bo zbiegł z transportu kolejowego, który został rozbity bombami. Aby uniknąć identyfikacji jako Żyd wyrobił fałszywe dokumentu na nazwisko francuskiego obywatela. Sam zgłosił się na dobrowolne roboty do Rzeszy. Podczas próby przedostania się do neutralnej Szwecji został schwytany i osadzony w obozie koncentracyjnym na terenie Norwegii.

W kwietniu 1946 roku wrócił do Warszawy. Pracował w latach 1947–1949 w redakcji „Przekroju”, a w latach 1950–1953 w „Tygodniku Powszechnym”. Od roku 1966 przebywał poza krajem - od 1967 w USA, gdzie był współpracownikiem prasy amerykańskiej i emigracyjnej oraz wydawcą pism polityczno-kulturalnych o profilu neokonserwatywnym. Leopold Tyrmand jest autorem wielu powieści: „Zły” (1955); „Życie towarzyskie i uczuciowe” (Paryż 1967); „Cywilizacja komunizmu” (Londyn 1972); „Dziennik 1954” (Londyn 1980) oraz opowiadań, szkiców politycznych i felietonów.

Data dodania artykułu: 2018-02-05
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u