SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wizyta ministra Antoniego Macierewicza w Braniewie
Dzień przysięgi to szczególny dzień w życiu każdego żołnierza, każdego Polaka. Złożyliście przysięgę na wierność Rzeczypospolitej, na wierność Polsce – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz do elewów drugiego turnusu służby przygotowawczej, podczas składania przez nich przysięgi wojskowej.

W piątek 3 czerwca na placu przed Bazyliką Mniejszą w Braniewie odbyła się przysięga wojskowa. Na uroczystości obecni byli uczniowie klas mundurowych z Braniewa i Pasłęka oraz kadra dowódcza i żołnierze 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

– Przysięga będzie Was wiązać nie tylko w czasie służby. Ona będzie Was wiązać już całe życie, jak całe życie mamy oddać Ojczyźnie. (…) Dzisiaj wojsko polskie powraca. Dzisiaj wojsko polskie odbudowuje swoją siłę, odbudowuje swoją moc, odbudowuje swoją możliwość obrony Ojczyzny. Bo to nie tylko zapis Konstytucji, który nakazuje armii strzec jedności, trwałości, bezpieczeństwa i całości Rzeczpospolitej. To jest coś nieporównanie więcej. Zamyka się ono w jednym słowie – służba. Służba Bogu, Narodowi, Ojczyźnie. Do tej służby dzisiaj wstąpiliście. Ta służba będzie Waszą chwałą, Waszym przeznaczeniem (…) Jestem dumny z tego, że mogłem dzisiaj towarzyszyć Waszej przysiędze, bo to jest przysięga nowej armii polskiej. Tej armii, która, gdy będzie trzeba, obroni Rzeczpospolitą – powiedział podczas uroczystości szef MON.

W trakcie uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wręczył wyróżnienia żołnierzom oraz listy gratulacyjne rodzinom żołnierzy.

Uroczystości na placu przed Bazyliką Mniejszą w Braniewie zakończył pokaz musztry paradnej oraz defilada pododdziałów.

Na spotkaniu z dziennikarzami minister Antoni Macierewicz, pytany o sytuację bezpieczeństwa i zbliżający się szczyt NATO, powiedział – Nie można było zaprosić i wspólnie działać z żołnierzami innych narodów, państw natowskich. Nie mogły stacjonować tutaj armie innych państw NATO. Szczyt ma to zmienić, ma na stałe uformować w Polsce obecność rotacyjną, ale trwałą obecność wojsk NATO oraz wojsk Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Oczywiście niepodległość Polski i jej siła zależą od własnej armii, ale dobrze mieć sojuszników gotowych działać zgodnie z zasadą „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. (...) Tak jest dzisiaj kształtowana polska siła".

W ramach drugiego turnusu służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych NSR w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej od 4 maja br. szkoli się prawie 100 ochotników. Elewi rozpoczęli służbę od szkolenia podstawowego i codziennie poznają tajniki służby wojskowej. Dla najlepszych żołnierzy służba przygotowawcza może być początkiem drogi do zawodowej służby wojskowej, także w 9BBKPanc.

Więcej zdjęć na;http://mon.gov.pl/

Data dodania artykułu: 2016-06-07
Autor artykułu: mat. prasowe MON
stat4u