SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wizyta wojewody Jarosława Wieczorka w Pszowie
Wizytę w Pszowie wojewoda rozpoczął od zwiedzenia XVIII-wiecznej bazyliki pw. Najświętszej Marii Panny. To znane nie tylko na Śląsku miejsce pielgrzymkowe. W bazylice znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Uśmiechniętej – jest to zmodyfikowana olejna kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z Jasnej Góry.

Wojewoda Jarosław Wieczorek złożył też kwiaty przed Pomnikiem Czynu Powstańczego, który umiejscowiony jest w części muru otaczającego bazylikę. Pomnik upamiętnia nazwiska poległych powstańców śląskich oraz mieszkańców Pszowa i okolic, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Następnym punktem programu wizyty były odwiedziny Szkoły Podstawowej nr 1, w której znajduje się Kombatancka Izba Pamięci. Wojewoda, goszczony przez dyrekcję i uczniów szkoły, zapoznał się z wystawionymi tu historycznymi dokumentami związanymi z powstaniem Niepodległego Państwa Polskiego po 123 latach niewoli, powstaniami: wielkopolskim i śląskimi, II wojną światową, okresem okupacji oraz walką o niepodległość. Szczególną jego uwagę skupili honorowani tu mieszkańcy Pszowa i okolicy walczący o wolność i niepodległość Polski. W spotkaniu wzięły udział żony kombatantów.

Zwieńczeniem wizyty wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka w Pszowie był udział wraz z samorządowcami w sesji Rady Miejskiej. Wojewoda wysłuchał opinii radnych w zakresie funkcjonowania świadczenia wychowawczego na dzieci. Radni jednogłośnie przyznali, że "Rodzina 500 +" jest bardzo dobrym programem, z którego w mieście korzysta ponad 830 rodzin.Wojewoda również udzielał szczegółowych odpowiedzi na temat innych programów rządowych takich jak: Mieszkanie+, Maluch+, czy też wyjaśniał plany rządu dotyczące walki z niską emisją. Nie zabrakło też pytań o reformę edukacji, zwłaszcza w kontekście szkolnictwa zawodowego.

Data dodania artykułu: 2017-03-31
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u