SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Żołnierzy Wyklętych
Trwa budowa muzeum poświęconego żołnierzom wyklętym. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego oraz podpisania aktu erekcyjnego pod inwestycję udział wzięli m.in.: Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Arkadiusz Czartoryski, Poseł na Sejm RP, Robert Mamątow, Senator RP, Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, Janusz Kotowski, Prezydent Ostrołęki oraz biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

Zebrani goście złożyli podpisy pod aktem erekcyjnym muzeum. W ściany remontowanego budynku przy ul. R. Traugutta wmurowano następnie kamień węgielny. Placówka stworzona będzie w miejscu byłego aresztu śledczego. Budynek powstał w 1903 r. jako więzienie carskie. Więzienie było w tym miejscu również podczas okupacji i po 1944 r. Muzeum ma służyć upamiętnieniu Żołnierzy Polski Niepodległej oraz edukacji o ich historii.

Jestem niezmiernie dumny i wzruszony, że dokonaliśmy tego aktu wmurowania pamięci w mury nowopowstającej instytucji – powiedział Wicepremier Piotr Gliński.

W swoim wystąpieniu Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki podkreślił, że żołnierze wyklęci walczyli o wolną Polskę. Podziękował również Prezydentowi Ostrołęki za poświęcenie i zaangażowanie w pracę nad realizacją tego projektu.

W wydarzeniu wzięli udział również: Jerzy Grabowski, Przewodniczący Rady Miasta w Ostrołęce oraz Kierownicy Delegatur MUW w Ciechanowie i Ostrołęce: Krzysztof Bieńkowski i Marcin Grabowski.

Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest finansowana w ramach dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakończenie prac budowlanych planowane jest w połowie 2018 r.

Data dodania artykułu: 2017-10-06
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u