SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada
99 lat temu, po 123. latach niewoli i rozbiorów, Polska odzyskała niepodległość. Przedstawiciele władz publicznych, instytucji i organizacji oraz kombatanci i mieszkańcy Lublina uczestnicząc w obchodach Święta 11 listopada złożyli hołd pokoleniom, dzięki którym, możemy żyć w państwie niepodległym. Tegoroczne świętowanie rozpoczęło okres intensywnych przygotowań do setnej rocznicy powrotu Rzeczpospolitej na mapę Europy.

Wojewódzkie obchody rozpoczęły się od złożenia przez Komitet Honorowy Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada – z wojewodą lubelskim profesorem Przemysławem Czarnkiem na czele –wiązanki kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim. Następnie w Trybunale Koronnym odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wojewoda odczytał odezwę Komitetu, a okolicznościowy wykład wygłosił profesor Robert Litwiński z UMCS.

Kolejnym miejscem obchodów była Archikatedra Lubelska, gdzie na Mszy Świętej modlono się w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem bpa Mieczysława Cisły. – Jeżeli naród chce zachować swą tożsamość, nie może zatracić pamięci swoich dziejów, swoich zwycięstw i swoich klęsk – mówił biskup podczas homilii. Po zakończonej modlitwie oddziały reprezentacyjne i grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele władz i instytucji, poczty sztandarowe oraz liczni mieszkańcy Lublina w uroczystej kolumnie udali się na Plac Zamkowy.

Ceremonia rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości i powitania kompanii honorowych. Wykonano hymn narodowy i uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt.

– Ta wolność nie przyszła do nas ot tak sobie wskutek zakończenia pierwszej wojny światowej, co by wynikało ze skrótu myślowego, tylko została wywalczona przez wiele pokoleń Polaków, przez wielu wybitnych przedstawicieli naszych narodów, przez wiele pokoleń żyjących w wieku XVIII, XIX i XX– mówił podczas swojego świątecznego wystąpienia wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek. – Zdobywali ją ojcowie naszej niepodległości, Marszałek Józef Piłsudski, realizując swoje ogromne talenty przywódcze, dowódcy i stratega wojskowego. Realizował ją Roman Dmowski realizując swoje wybitne talenty polityczne, dyplomatyczne. Nie można sobie wyobrazić niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej bez talentów i realizacji tych talentów tych dwóch wielkich przywódców naszego narodu, wielkich Polaków i patriotów. Realizując swoje talenty w służbie Ojczyźnie doprowadzili nas do tego, że 99 lat temu odzyskaliśmy niepodległość – podkreślał wojewoda.

– Wolność nie jest wyłącznie darem, jest zadaniem– mówił dalej profesor Czarnek. – Niepodległość jest zadaniem i tym zadaniem pozostaje. To zadanie mamy realizować my wszyscy. Jak zdobywać cały czas wolność? Uczył nas tego święty Jan Paweł II. Wolność zdobywa się czyniąc użytek w prawdzie. Odwołując się do największych wartości narodu polskiego. Do wartości odwołujących się i zakorzenionych w chrześcijaństwie. Nie ma wolnej Polski, nie ma niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej bez wartości chrześcijańskich i bez chrześcijaństwa – zaznaczył wojewoda.

Jednym z ważniejszych elementów obchodów było złożenie przez wojewodę w asyście wojska wieńca pod pomnikiem Zaporczyków. Następnie, wraz z prezydentem Lublina oraz marszałkiem województwa lubelskiego profesor Czarnek złożył wiązankę pod tablicami więźniów politycznych zamku lubelskiego. W tym czasie delegacje różnych środowisk, m.in. administracja rządowa i samorządowa, parlamentarzyści, organizacje kombatanckie, służby mundurowe oraz organizacje społeczne złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Zaporczyków.

Uroczystość uświetniła defilada orkiestry Wojska Polskiego, kompanii honorowych i przejazd kawalerii konnej. Kolejnym punktem obchodów był pokaz pojazdów historycznych oraz ekspozycje historyczne przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne. Liczne służby zaprezentowały także swoje współczesne pojazdy i specjalistyczne wyposażenie.

Po uroczystościach na placu Zamkowym w godzinach popołudniowych pod tablicą pamiątkową Jerzego de Tramecourta, wojewody lubelskiego w latach 1937-1939, obecny wojewoda złożył kwiaty. Wieniec złożono również na mogiłach legionistów na cmentarzu wojskowym przy ul. Białej w Lublinie, a także pod tablicą na budynku Sądu Okręgowego upamiętniającą Władysława Cholewę – delegata Rządu RP na województwo lubelskie i wojewodę lubelskiego w latach 1941-1944, co zakończyło oficjalne obchody.

Tego dnia w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się także uroczystość przyznania nagrody im. prof. Ryszarda Bendera uświetniona występem kwartetu smyczkowego pod kierunkiem profesor Teresy Krasowskiej, który wykonał utwory patriotyczne. Autorzy prac doktorskich otrzymali wyróżnienia ufundowane przez rodzinę lubelskiego historyka, który m.in. położył zasługi dla przywrócenia w 1989 roku dnia 11 listopada jako święta państwowego.

Imprezami towarzyszącymi obchodom święta narodowego były prezentacje grup rekonstrukcyjnych i pojazdów historycznych, wystawy sprzętu służb mundurowych (w tym Wojska Polskiego, inspekcji celnej, straży granicznej, straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego, WSOSP w Dęblinie). Przewodnicy PTTK oprowadzali wycieczki „Szlakiem odzyskania niepodległości”, a harcerze ZHR i zespoły muzyczne poprowadziły „śpiewanki patriotyczne”.

Ostatnim akordem uroczystości 11 listopada w Lublinie był bieg uliczny Mila Niepodległości, który wystartował spod gmachu Poczty Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu.

Dzień wcześniej w kilku gminach województwa lubelskiego o godzinie 21 zapłonęły ogniska niepodległości. Zgromadzenia zorganizowane z inicjatywy ZHR czytały świąteczną odezwę, odśpiewały hymn narodowy. Był także czas na wspólne śpiewy patriotyczne.

Data dodania artykułu: 2017-11-12
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u