SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w Lublinie
11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości, tego dnia cały naród przypomina sobie w czasie uroczystych obchodów, że w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. W dniu 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna złożyła na ręce Józefa Piłsudskiego pełnię władzy wojskowej. W tym dniu udało się także wynegocjować z Niemcami wycofanie wojsk niemieckich z Królestwa Polskiego oraz rozbroić niemiecki garnizon w Warszawie. 11 listopada został Świętem Niepodległości dopiero 23 kwietnia 1937 roku, choć już od 1926 roku był dniem wolnym od pracy dla administracji rządowej. Ostatecznie Świętem Niepodległości dzień 11 listopada został w 1989 roku i od tego czasu obchodzony jest każdego roku.

98. rocznica obchodów Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła się od uroczystej sesji Rady Miasta Lublin podczas której wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek odczytał odezwę Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Następnie wykład okolicznościowy wygłosił dr hab. Tomasz Panfil prof. KUL. Krótki występ artystyczny zaprezentowały dzieci ze Szkoły nr 2 w Lublinie.

Kolejnym akordem uroczystości była msza święta w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej odprawiona przez metropolitę lubelskiego abp Stanisława Budzika, po której zgromadzeni na obchodach przemaszerowali w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowych na plac pod Zamkiem Lubelskim. – Nasz kraj nigdy nie chciał się pogodzić ze swoją klęską. Nie pogodzili się z nią powstańcy nocy listopadowej, spiskowcy mroźnego stycznia, żołnierze gorącego warszawskiego sierpnia, robotnicy zimowego grudnia stanu wojennego. Ojczyzna jest w stosunku do nas wierzycielem. Wszystko, co posiadamy jej zawdzięczamy – powiedział abp. Budzik

Część oficjalna wydarzenia rozpoczęła się od ceremoniału wojskowego, na który złożyło się złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości i powitanie kompanii honorowych, bezpośrednio po których uczestnicy wydarzenia odśpiewali hymn narodowy, a na maszt podniesiono polską flagę.

– Trzeba podkreślić, że niepodległość naszej Ojczyzny nie jest wypadową pojedynczych zdarzeń, nie przyjechała pociągiem z Magdeburga, nie została zdobyta kilkadziesiąt lat później jednym tylko skokiem przez stoczniowy mur. Niepodległość jest wypadkową walki, działań, organicznej pracy, wysiłku wielu środowisk i osób. Ojcowie naszej niepodległości to nie tylko marszałek Józef Piłsudski, ale także Roman Dmowski, Ignacy Paderewski czy Wincenty Witos i wielu, wielu innych. W tę wielką pracę dla niepodległości Rzeczypospolitej wniósł także Kościół katolicki, który w okresie każdego zniewolenia podtrzymywał nie tylko wiarę ale i tradycję polską (…) Jestem przekonany, że wszystkich nas tutaj na tym placu Zamkowym, bez jednego choćby wyjątku, pomimo wielu różnic, sporów i waśni łączy dziś niepodległa Rzeczpospolita Polska, nasze wspólne dobro. Za to wszystkim Państwu bez wyjątku dziękuję. (…) Z okazji Święta Niepodległości w imieniu Komitetu Honorowego życzę wszystkim państwu wszelkiej pomyślności. Niech Rzeczpospolita Polska budowana wspólnym wysiłkiem przez nas wszystkich pomyślnie się rozwija dla nas i dla kolejnych pokoleń. Niech Bóg błogosławi naszą wolną i niepodległą Ojczyznę, nasze piękne miasto, nasze województwo i wszystkich jego mieszkańców. Niech żyje niepodległa Rzeczpospolita Polska. – powiedział do zgromadzonych na Placu Zamkowym wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Po wystąpieniu wojewody odczytano rozkaz dowódcy Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady (części polskiej) płk. Roberta Kasperczuka oraz nadano i wręczono odznaki pamiątkowe. Wśród uhonorowanych byli członkowie Komitetu Obchodów Narodowego Święta Niepodległości wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek, prezydent miasta Lublina dr Krzysztof Żuk oraz marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski Kolejnymi punktami uroczystości było odczytanie apelu pamięci i oddanie salwy honorowej, a następnie wykonanie musztry paradnej przez orkiestrę wojskową oraz zespół „Na granicy”.

Jednym z ważniejszych elementów święta było złożenie przez wojewodę, jako przewodniczącego Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległościl wieńca pod pomnikiem Zaporczyków. Następnie, wraz z prezydentem Lublina oraz marszałkiem województwa lubelskiego profesor Czarnek złożył wiązankę pod tablicami więźniów politycznych zamku lubelskiego. W tym czasie delegacje różnych środowisk m.in. administracja rządowa i samorządowa, organizacje kombatanckie, służby mundurowe, parlamentarzyści złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Zaporczyków.

Uroczystość uświetniła defilada kompanii honorowych i przejazd kawalerii konnej. Kolejnym punktem obchodów był pokaz jazdy i pojazdów historycznych oraz prezentacja grup rekonstrukcyjnych.

Po uroczystościach na placu Zamkowym, w godzinach popołudniowych pod pomnikiem Jerzego de Tramecourta wojewody lubelskiego w latach 1937-1939 przy budynku Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego na ul. Spokojnej 4, obecny wojewoda złożył kwiaty. Wieniec położono również na mogiłach legionistów na cmentarzu wojskowym przy ul. Białej w Lublinie, co zakończyło lubelskie obchody Święta 11 Listopada.

Obchodom święta Niepodległości towarzyszył szereg imprez przygotowanych dla mieszkańców Lublina i przyjezdnych gości. Zgromadzeni mieli okazję obejrzeć prezentacje grup rekonstrukcyjnych i pojazdów historycznych, wystawę sprzętu służb mundurowych m.in. Wojska Polskiego, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, inspekcji celnej, straży granicznej, straży pożarnej, policji czy pogotowia ratunkowego. Chętni przeszli wraz z przewodnikami PTTK „Szlakiem odzyskania niepodległości”, a także wzięli udział w „śpiewankach patriotycznych” prowadzonych przez harcerzy ZHR i zespoły muzyczne, mogli także wziąć udział w „Grze niepodległościowej” zorganizowanej przez klub „Vade Mecum” i fundację „Normalna Kultura”.

W czasie uroczystości uczestnicy częstowani byli wojskową grochówką oraz otrzymywali okolicznościowe foldery, chorągiewki czy baloniki.

Tegoroczne obchody zorganizował Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i Urzędem Miasta Lublin.

Data dodania artykułu: 2016-11-13
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u