SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wojsko Polskie uczciło swoje święto
Już 11 sierpnia w Katowicach przy pomniku Żołnierza Polskiego rozpoczęły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego, współorganizowane przez Wojewódzki Sztab Wojskowy oraz Wojskową Komendę Uzupełnień w Katowicach. W uroczystościach uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik, wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, przedstawiciele władz samorządowych, katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, kombatanci oraz mieszkańcy regionu.

Obchody rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego, wręczenia aktów mianowania, odznaczeń i wyróżnień, a także apelu pamięci.

– Święto Wojska Polskiego to nie tylko święto żołnierzy, ale również uroczysty dzień dla wszystkich Polaków. Jest to bowiem czas szczególny dla narodu mogącego żyć w bezpiecznych granicach, posiadającego silną pozycję międzynarodową oraz będącego członkiem NATO – mówił podczas swojego wystąpienia wicewojewoda Mariusz Trepka. – Obecnie mamy najlepsze od kilkuset lat warunki do rozwoju nowoczesnego państwa przyjaznego obywatelom i temu wszystkiemu możemy sprostać poprzez codzienną pracę na rzecz ojczyzny – dodał.

Podczas uroczystości tradycyjnie pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów. Następnie zgromadzeni mieli okazję obejrzeć defiladę wojskową oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Bytomia.

Święto Wojska Polskiego obchodzimy 15 sierpnia. Data ta nawiązuje do stoczonej w 1920 roku zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz tradycji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

– Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje nasze myśli na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze, to jest na umiłowanie wolności i honoru – podkreślił wicewojewoda Trepka.

Między 13 a 15 sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy, rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, nazywana później „Cudem na Wisłą”. W ocenie historyków zadecydowała ona o zachowaniu przez Polskę niepodległości i powstrzymała rozprzestrzenianie się ideologii bolszewickiej w Europie.

Data dodania artykułu: 2017-08-14
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u