SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności
Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wziął udział w uroczystości wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Odznaczenia odebrało blisko 40 osób wybitnie zaangażowanych w działalność na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w czasach PRL. - Wręczone dzisiaj medale to hołd dla państwa postaw i dokonań. Pamiętajmy, jaki dług ma wobec takich osób nasz kraj - powiedział wojewoda gratulując odznaczonym.

W imieniu prezydenta RP aktu dekoracji dokonał Jan Baster, zastępca prezesa IPN. Krzyże Wolności i Solidarności przyznawane są na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród odznaczonych dziś w urzędzie byli między innymi członkowie "Solidarności" oraz "Solidarności Walczącej".

Prezydent przyznał odznaczenie również śp. Marianowi Sobalakowi, który poległ w Powstaniu Poznańskim w Czerwcu 1956 roku i Maciejowi Frankiewiczowi, zmarłemu osiem lat temu zastępcy prezydenta Poznania, założycielowi "Solidarności Walczącej" w Poznaniu. W jego imieniu odznaczenie odebrała żona Joanna, która odczytała też list Macieja Frankiewicza, wystosowany na 25-lecie powstania organizacji.

Data dodania artykułu: 2017-10-17
Autor artykułu: Wielkopolski UW
stat4u