SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wręczenie Medali za Ofiarność i Odwagę
22 osoby, które wykazały się odwagą niosąc pomoc innym i narażając swoje bezpieczeństwo uhonorował Prezydent Andrzej Duda Medalami za Ofiarność i Odwagę. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim udział wziął Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

(...) dzisiaj jest uroczystość, która ma jednak wyjątkowy charakter: uroczystość wyróżnienia, odznaczenia bohaterów czasu pokoju, ludzi, którzy nieśli pomoc bliźnim, współobywatelom – jak kto woli – nie zważając, na własne interesy, na własne bezpieczeństwo, wykonując służbę. Ogromnie za to dziękuję. To niezwykle ważne, bardzo często też i trudne zadanie – balansowanie na granicy osobistego bezpieczeństwa, życia, zdrowia. To służba bardzo często zupełnie wyjątkowa - powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości.

Medalami za Ofiarność i Odwagę za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego uhonorowano 22 osoby. Ponadto Prezydent nadał pośmiertnie dwa Krzyże Zasługi za Dzielność. Lista odznaczonych znajduje się na stronie Kancelarii Prezydenta.

Medal za Ofiarność i Odwagę stanowi nagrodę dla osób, które z narażeniem życia lub zdrowia ratowały ludzi lub mienie. Nadawany jest przez Prezydenta RP obywatelom polskim, jak również cudzoziemcom za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej lub jej mieszkańców.

Krzyż Zasługi za Dzielność nadawany jest policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, wyjątkowo także innym osobom za czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli. Może być nadany tej samej osobie wielokrotnie. Nie dzieli się na stopnie.

Data dodania artykułu: 2017-06-14
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u