SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wspólnie przeciwko totalitaryzmowi
Ponad 200 osób wzięło udział w konferencji zorganizowanej wspólnie przez Wojewodę Śląskiego i Starostę Wodzisławskiego pod nazwą „Totalitaryzm – geneza, fakty, przeciwdziałanie”. Wśród uczestników znalazło się kilkudziesięciu uczniów i dyrektorów szkół z powiatu wodzisławskiego, a także parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Konferencja, która odbyła się dziś w auli I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim była reakcją na ujawnione w ostatnim czasie przejawy neonazizmu w województwie. Miała ona na celu przede wszystkim uświadomienie młodym ludziom, co niesie za sobą totalitaryzm i jak można przeciwdziałać niebezpiecznym zjawiskom. - Stoimy przed wyzwaniem, aby całkowicie piętnować i wyeliminować z życia publicznego, z naszej świadomości, że można w ogóle stać po stronie oprawców (…) Dzięki wielu ludziom, dobrym wartościom oraz właściwym postawom swobodnie, tutaj na sali, siedzimy i w wolnym, demokratycznym państwie możemy o tym rozmawiać. I to naszą odpowiedzialnością jest, aby do takich incydentów, do takiego myślenia, do takiego światopoglądu, który mieliśmy okazję kilka tygodni temu zobaczyć, nigdy nie dochodziło. Życzę przede wszystkim właściwej, mądrej refleksji po tej konferencji, żeby wynieść stąd takie przeświadczenie, że jeszcze wspólnie możemy coś zrobić, aby moralne wartości, moralne postawy rządziły światem, Polską, naszym województwem – mówił podczas otwarcia konferencji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać 4 wykładów, podczas których prelegenci opowiedzieli o totalitaryzmie, jego przejawach w dzisiejszym świecie i środkach podejmowanych po to, aby mu przeciwdziałać. Prof. UŚ dr hab. Zygmunt Woźniczka oraz dr Marcin Gacek przedstawili zjawisko od strony naukowej, natomiast pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka Krzysztof Kazek oraz rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska opowiedzieli o przeciwdziałaniu, zwalczaniu i czynnościach podejmowanych w razie wykrycia tzw. „przestępstw z nienawiści”. Podczas konferencji wyświetlony został również fragment filmu TVP Katowice oraz IPN Katowice pt. „Kinderlager Pogrzebin”, opowiadającego o losach mieszkanek województwa śląskiego, które spędziły dzieciństwo w niemieckim obozie dla dzieci pod Raciborzem.

Konferencję poprzedził briefing prasowy, podczas którego organizatorzy opowiedzieli o jej celu oraz o wydarzeniach, które miały miejsce przed rokiem w Wodzisławiu Śląskim. – Zakładamy, że najważniejsze będzie przede wszystkim dotarcie do ludzi z informacją (…), żeby mieli świadomość, że wolność, to że dzisiaj mogą swobodnie dyskutować, swobodnie funkcjonować w społeczeństwie, to przede wszystkim zasługa tego, że taki system został przezwyciężony – podkreślił wojewoda Jarosław Wieczorek. Starosta Ireneusz Serwotka wyraził nadzieję, iż konferencja przyczyni się do tego, że podobne zdarzenia nie powtórzą się już na terenie powiatu wodzisławskiego ani innych części województwa śląskiego. Podziękował też wojewodzie za wsparcie i za błyskawiczna reakcję.

Data dodania artykułu: 2018-03-15
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u