SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wystawa o generale Kuklińskim jeszcze do 26 lutego
Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie odwiedziła grupa miłośników najnowszej historii Polski, zainteresowana wystawą o generale Kuklińskim. Paweł Żukowski, dyrektor generalny urzędu wręczył zebranym pamiątkowe wpinki z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Był też czas na wymianę zdań o trudnych losach naszej Ojczyzny.

Wystawa prezentuje cały życiorys generała Kuklińskiego. Powstała z inicjatywy Fundacji Józefa Szaniawskiego, która prowadzi Izbę Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego. W Olsztynie można ją oglądać do 26 lutego. Była wystawiana w wielu miastach. Oglądał ją m. in. prezydent RP Andrzej Duda.

Ten polski oficer, pułkownik Ludowego Wojska Polskiego, zdecydował się na współpracę wywiadowczą z CIA na rzecz NATO. Otrzymał stopień pułkownika armii amerykańskiej. Pośmiertnie został awansowany do stopnia generała brygady wojska polskiego.

Ryszard Kukliński podejmując trudne wybory ryzykował życiem swoim i swej rodziny, miał odwagę nie tylko wojskową, ale tę zwykłą odwagę cywilną. Zdobył w Moskwie na wrogu i okupancie Polski, a następnie przekazał USA plany strategiczne agresji sowieckiej na Europę Zachodnią i państwa NATO. Były to faktyczne plany rozpętania III wojny światowej przez komunistyczną Rosję. Przekazując te plany Stanom Zjednoczonym Kukliński pomógł Ameryce w wygraniu zimnej wojny. Potwierdziły to nie tylko autorytety polityczne, wojskowe i wywiadowcze USA, ale także sowieccy marszałkowie i generałowie. Dla Polaków III wojna światowa byłaby katastrofą. Bez względu na jej wynik, Polska stałaby się atomowym pobojowiskiem.

Data dodania artykułu: 2018-02-23
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u