SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wzrost liczby urodzeń to już tendencja
Rodziny czują się w Polsce coraz bezpieczniej. Myślę, że wzrost urodzeń jest już tendencją – w ten sposób minister Elżbieta Rafalska odniosła się do najnowszych danych GUS o liczbie urodzeń. Jak wynika z najnowszych danych GUS, w czerwcu urodziło się 34 tys. dzieci. To o 2,3 tys. więcej niż w tym samym miesiącu rok temu.

Więcej urodzeń po wprowadzeniu 500+

- "To są dobre dane. Oby kolejne też były takie. Będę wtedy zadowolona. Dane są lepsze od naszych prognoz z czasu, kiedy wprowadzaliśmy 500+" – komentuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Szefowa resortu rodziny zaznacza, że od listopada ubiegłego roku stale rośnie liczba urodzeń w Polsce. Jedynie w kwietniu nie odnotowano wzrostu rok do roku. - "Trzeba pamiętać, że ten spadek w kwietniu był niewielki. Wpływ na to miał fakt, że w kwietniu była jedna niedziela więcej. To ma zaś znaczenie w kwestii szpitalnych zabiegów" – podaje minister Elżbieta Rafalska.

Możliwy dalszy wzrost

Minister Rafalska chciałaby, aby w 2017 roku udało się przełamać barierę 400 tys. urodzeń. "Byłabym wtedy bardzo zadowolona. Przed nami dane z miesięcy, które charakteryzują się większą liczbą urodzeń. Spodziewam się, że w lipcu i sierpniu może być większy wzrost niż w czerwcu. Jestem ciekawa, ile dzieci jest już w drodze" – mówi szefowa resortu rodziny.

Rodzina i dzieci to duża wartość

Zdaniem minister Elżbieta Rafalskiej, Polacy są bardzo rodzinnym narodem. - "W badaniach pokazujemy, że chcemy mieć liczniejsze rodziny niż obecnie, jak również to, że wysoko cenimy sobie rodzinę i dzieci. Jednak zawsze występowały obawy związane z ewentualnością utraty pracy, pogorszeniem sytuacji materialnej czy niewysokimi zarobkami” – stwierdza minister.

Dobre warunki do powiększenia rodziny

Szefowa resortu rodziny zaznacza, że obecnie w Polsce są dobre warunki do powiększenia rodziny.

- "Jest bardzo dobra sytuacja gospodarcza. Mamy świetną sytuację na rynku pracy. Ludzie śmiało zmieniają pracę. Stawiają oczekiwania płacowe i czują się bezpiecznie na rynku pracy. To zostało wsparte silnymi działaniami polityki rodzinnej" - mówi minister Elżbieta Rafalska.

Większe nakłady na politykę rodzinną

"Mamy wysokie świadczenie, jedno z wyższych w Europie. Nakłady na politykę rodzinną wzrosły do ponad 3 proc PKB. Poprawiamy opiekę nad małymi dziećmi. Umożliwia to kobietom aktywność zawodową. To wszystko ma ogromne znaczenie dla młodych rodzin" – twierdzi szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rodziny wolą zostać w Polsce

Warto również podkreślić, że coraz mniej rodzin decyduje się też opuszczenie kraju. "Są pewne oznaki powrotów. W Polsce można dobrze zarabiać. Mamy porównywalne benefity na dzieci" – podsumowuje minister Elżbieta Rafalska.

Data dodania artykułu: 2017-08-25
Autor artykułu: mat. prasowe MRPiPR
stat4u