SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,XIX Ogólnopolskie Targi Papryki w Słowikowie
W ubiegłą niedzielę w regionie radomskim miała miejsce XIX edycja Ogólnopolskich Targów Papryki. W jej trakcie Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu przekazał treść listu Prezesa Rady Ministrów, okolicznościowe życzenia i gratulacje od Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery.

Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej w kościele w Przytyku, gdzie rolnicy dziękowali za tegoroczne zbiory papryki i plony. Podczas części oficjalnej targów list okolicznościowy od Prezesa Rady Ministrów, skierowany do uczestników wydarzenia, odczytał Kierownik Delegatury MUW Krzysztof Murawski.

− Wasza praca wiąże się też z wielką satysfakcją – smaczne i zdrowe polskie produkty zdobywają coraz to nowe rynki i rzesze zwolenników. To dla wielu z Was praca na ojcowiźnie, gdzie właśnie na tej roli zapisana jest historia Waszych rodzin. Wieś to nasza duma i chciałbym, abyśmy tak właśnie myśleli o polskiej wsi – tymi słowami, zamieszczonymi w liście, zwrócił się do zebranych Premier PR Mateusz Morawiecki.

Podczas XIX Ogólnopolskich Targów Papryki dodatkową uroczystą okolicznością było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Antoniemu Kwietniewskiemu – prekursorowi uprawy papryki w regionie radomskim. W trakcie targów wręczono także honorowe odznaczenia, przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego dla najbardziej zasłużonych rolników w regionie.

Organizatorami targów, które odbywały się na terenie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie, był Starosta Radomski Mirosław Ślifirczyk i Wójt Gminy Przytyk Dariusz Wołczyński. Wydarzenie wpisuje się w świętowania zakończenia zbiorów płodów rolnych. Wśród wystawców papryki przybyłych do Słowikowa wybrano najładniejsze stoisko. Producentom, którzy najlepiej wyeksponowali tegoroczne zbiory papryki, wręczono okolicznościowe nagrody i wyróżnienia.

Goście i zwiedzający po zakończeniu części oficjalnej mogli zakosztować sporej dawki muzycznych atrakcji, zaprezentowanych przez ogólnie znane grupy muzyczne, jak również lokalną Młodzieżową Orkiestrę Dętą Moderato, czy też zespół ludowy Wrzosowianki.

Tegoroczne targi w Słowikowie zostały objęte patronatem honorowym m.in. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród honorowych gości wydarzenia byli polscy parlamentarzyści, władze samorządowe, radni i mieszkańcy.

Data dodania artykułu: 2018-08-23
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u