SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Z życzeniami u Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego
W katedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się msza święta w intencji metropolity warmińskiego, abp. Józefa Górzyńskiego, który obchodzi swoje święto patronalne. W uroczystej eucharystii uczestniczył wojewoda Artur Chojecki.

Za wstawiennictwem św. Józefa proszę o łaski potrzebne do prowadzenia życia chrześcijańskiego, a przede wszystkim pasterskich zadań, jakie Bóg przede mną stawia. Dziękuję za życzenia i przede wszystkim za wspólną modlitwę – zwrócił się do zebranych arcybiskup Górzyński.

Po mszy świętej. w kurii odbyło się spotkanie abp. Józefa Górzyńskiego z zaproszonymi gośćmi.

Św. Józef w Kościele rzymsko-katolickim czczony jest dwukrotnie w ciągu roku: 19 marca - jako Oblubieńca Matki Bożej, a także 1 maja - jako patrona ludzi pracujących. Jest jednym z najbardziej czczonych świętych. Jest opiekunem Świętej Rodziny, świętym Kościoła powszechnego, uznawany jest za patrona chrześcijańskich małżeństw, rodzin oraz ludzi pracy i dobrej śmierci, częstokroć porównywany do Abrahama.

Kościół katolicki ukazuje św. Józefa jako wzór takich cnót, jak posłuszeństwo Bogu, wiara, pracowitość, męstwo, sprawiedliwość, czystość, piękna miłość, skromność, ubóstwo, milczenie, opanowanie i inne. Święty Józef jest wzorem męstwa i paradygmatem ojcostwa. Na jego temat wydawane jest wiele publikacji. Na całym świecie istnieją ośrodki badawcze prowadzące studia z zakresu józefologii tj, refleksji teologicznej na temat świętego Józefa. W Polsce m.in. w Kaliszu działa Polskie Studium Józefologiczne, a od 1673 roku tamtejsza bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest narodowym sanktuarium św. Józefa. W Polsce jest ok. 270 świątyń pod wezwaniem św. Józefa.

Data dodania artykułu: 2018-03-20
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u