SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Zachodniopomorskie Noble
Wojewoda Zachodniopomorski Piotr Jania wręczył dzisiaj statuetki nagrodzonym w 16 edycji konkursu „Zachodniopomorskie Noble”.

"Bardzo się cieszę, ze nauka w naszym województwie systematycznie się rozwija. Dzięki Państwa pracy mamy szanse na lepsze jutro" – mówił wojewoda Piotr Jania. "Serdecznie gratuluję zwycięstwa. Mam nadzieję, że te nagrody będą motywacją do dalszej pracy" – dodał wojewoda.

Laureatem Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk podstawowych otrzymał dr Adam Balcerzak z Instytutu Fizyki w Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego za pracę pod tytułem "Teoretyczne prace obliczeniowe opisujące osobliwości w kosmologii".

W dziedzinie nauk technicznych Nobla zdobyła prof. dr hab. inż. Mirosława El Fray z Instytutu Polimerów, Zakładu Biomateriałów i Technologii Mikrobiologicznych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za "badania aplikacyjne nad nowymi biodegradowalnymi biomateriałami polimerowymi".

Statuetkę z dziedziny nauk ekonomicznych zdobyła dr Dorota Skała z Katedry Finansów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Uniwersytetu Szczecińskiego, która udowodniła, że banki komercyjne "wygładzają" swój dochód.

W kategorii nauk rolniczych nagrodę odebrał dr hab. inż. Arkadiusz Nędzarek, Prof. ZUT z Zakładu Sozologii Wód, Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który bada jakość wód powierzchniowych.

Laureatem Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk medycznych został prof. dr hab. n med. Cezary Cybulski z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Nagrodę przyznano za „odkrycie nowego genu wysokiego ryzyka raka piersi – RECQL”. Praca na ten temat ukazała się w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism - "Nature Genetics".

W dziedzinie nauk o morzu Nobla odebrał zespół w składzie: prof. Andrzej Witkowski, mgr Chunlian Li oraz mgr Przemysław Dąbek z Zakładu Paleooceanologii - Wydziału Nauk o Ziemi, Uniwersytetu Szczecińskiego. Praca dotyczyła "odkrycia nowych gatunków i twórczy wkład w filogenezę molekularną i systematykę morskich okrzemek bentosowych". Zespół wykonywał badania okrzemek, czyli jednokomórkowych glonów w Morzu Żółtym.

Data dodania artykułu: 2016-06-17
Autor artykułu: Zachodniopomorski UW
stat4u