SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Zobacz, co Ty możesz zrobić w Katowicach
Zobacz, co Ty możesz zrobić – zobacz koniecznie „zielone” instalacje, nawiązujące tematyką do czekającego nas w grudniu wydarzenia, które odbędzie się w Katowicach

W należących do Urzędu Miasta Katowice budynkach, zlokalizowanych przy Rynku, niedawno pojawiły się dwie „zielone” instalacje.

Przy wejściu do Biura Obsługi Mieszkańca przy Rynku 1 od kilku dni uwagę wchodzących zwraca interaktywna ściana zbudowana z ekologicznej płyty drewnopochodnej. Instalacja składa się z 400 okrągłych modułów pomalowanych z jednej strony na kolor zielony lub niebieski, z drugiej zaś strony znajdują się wypalone bezpośrednio w drewnie treści zachęcające do dbania o środowisko lub ikonki odnoszące się do tematu ochrony przyrody.

Zabawa polega na odwracaniu niebieskich modułów w celu przeczytania napisów lub zobaczenia grafik. Spoglądając na ścianę z odległości kilku kroków, można też odczytać napis ułożony z nieruchomych zielonych modułów.

Instalacja jest projektem edukacyjnym i informacyjnym. Ma na celu propagowanie dobrych nawyków wśród mieszkańców takich jak: wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, recykling, przetwarzanie i segregacja odpadów, sadzenie roślin, samochody elektryczne, wykorzystywanie biodegradowalnych materiałów i opakowań wielokrotnego użytku, oszczędzanie energii i wody, budowa z ekologicznych materiałów, korzystanie z transportu publicznego czy z rowerów, stosowanie paliw wysokiej jakości, a także niemarnowanie jedzenia.

- Chcemy zwrócić uwagę na tematy środowiska i uzmysłowić katowiczanom, że mogą mieć wpływ na zmiany globalne, wprowadzając modyfikacje do codziennego życia na mniejszą i większą skalę w zależności od możliwości. Możemy wiele zrobić dla środowiska, zaczynając od siebie – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

W witrynie budynku przy Rynku 13 natomiast wyrosła „żywa” miejska dżungla. Przestrzenna, wieloplanowa instalacja, nazwana „Biosferą”, oparta na trójwymiarowej typografii obsadzonej między innymi sukulentami, aloesem, zielistkami, bluszczem, trawami i mchem hiszpańskim, które w najbliższych miesiącach jeszcze się rozrosną. - Mieszkańcy będą obserwatorami procesu przeobrażania się futurystycznego świata wewnątrz witryny niczym w wielkim akwarium, który na ich oczach będzie stopniowo zarastać bujną roślinnością – mówi Matylda Sałajewska, artystka wizualna, autorka dwóch prezentowanych projektów.

Materiałami wykorzystanymi do budowy instalacji są różnego rodzaju płyty drewnopochodne przyjazne środowisku (biodegradowalne, certyfikowane, posiadające atesty). W witrynie wytworzony jest odpowiedni mikroklimat. Rośliny za pomocą systemu wężyków same pobierają adekwatną do ich potrzeb ilość wody ze szklanych naczyń dzięki zainstalowanemu w witrynie zestawowi nawadniania. Poza roślinnością wyrastającą z liter w „Biosferze” zawieszone są również kokedamy. Całość oświetla uformowana w rodzaj lian i pnączy zielono-niebieska instalacja z kabli zakończonych kloszami, ręcznie wykonanymi z papier-mâché o organicznych kształtach przypominających kokony i gniazda. Światło ma różne odcienie i uruchamia się w kilku sekwencjach.

- Inspiracją do projektu jest magiczny świat przyrody, potrzeba stworzenia żywego miejsca, o onirycznym charakterze, które będzie się zmieniać w miarę upływu czasu – dodaje Matylda Sałajewska. Ogrodniczką odpowiedzialną za dobranie roślin, nasadzenia i kokedamy jest Joanna Hobora z Kokedamn.

Celem tych instalacji, jak i kolejnych, które niebawem pojawią się na terenie Katowic, jest połączenie miejskiej, ogólnodostępnej i użytkowej formy z działaniami interaktywnymi o charakterze edukacyjnym i informacyjnym. Wszystko to w odpowiedniej oprawie estetycznej z wykorzystaniem atestowanych biomateriałów przyjaznych środowisku. - Chcemy zachęcić mieszkańców do dbania o środowisko, jednocześnie promując COP24, który już w grudniu odbędzie się w Katowicach – mówi Marcin Stańczyk, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice. Koszt przedsięwzięcia to prawie 49 tys. zł.

COP24 to 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, której będzie towarzyszyła 14. sesja Spotkania Stron Protokołu z Kioto. To najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej, podczas którego zapadają decyzje mające kluczowe znaczenie dla wszystkich krajów świata.

Polska już po raz trzeci będzie organizować COP. Przewiduje się, że w tegorocznej, zaplanowanej na grudzień, edycji weźmie udział około 40 tys. osób, w tym politycy, przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych i biznesu ze 190 krajów świata.

Data dodania artykułu: 2018-04-21
Autor artykułu: UM Katowice
stat4u