SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Zobacz Żywą Szopkę u Franciszkanów
Każdy kto spędza Święta Bożego Narodzenia w Krakowie z pewnością nie wyobraża ich sobie bez Żywej Szopki przygotowywanej przez braci Franciszkanów. Tak samo jest w tym roku – w dniach 24-26 grudnia (środa – piątek) zapraszamy na ul. Franciszkańską 4 by zobaczyć Maryję i Józefa z małym Jezusem, pastuszków i żywe zwierzęta: lamy, osiołka, kucyka, owce i kozy.
W Boże Narodzenie (25 grudnia, czwartek) o godz. 14:00 rozpocznie się prezentacja oraz poświęcenie Ikony Narodzenia Pańskiego, która została napisana specjalnie na tegoroczną Żywą Szopkę przez panią Gretę Leśko. O godz. 15:30 rozpoczną się Jasełka w wykonaniu uczniów ZS im. św. Franciszka z Asyżu (Poskwitów), a o godz. 17:00 kolędowanie z Harcerzami ZHR ze Szczepu 19. Krakowskich Drużyn Lotniczych im. Żwirki i Wigury. Na godz. 18:15 zaplanowano Jasełka z franciszkanami, a po nich, o godz. 19:15, wspólne kolędowanie.

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia, piątek) o godz. 15:00 będzie można obejrzeć Jasełka przygotowane przez Niezależne Domostwo San Damiano z Chęcin. O godz. 16:00 rozpocznie się kolędowanie z Marią Krawczyk i Przyjaciółmi z Krakowa, o godz. 17:30 kolędowanie z Chórem Amadeum Parafii MB Pocieszenia (Kraków), a o godz. kolędowanie z Małgorzatą Szarek i Grzegorzem Urbanem z Warszawy.

Tradycja franciszkańskiej Żywej Szopki bierze swój początek we włoskiej miejscowości Greccio, gdzie w 1223 roku św. Franciszek razem ze swoimi braćmi chciał odtworzyć atmosferę nocy narodzenia Jezusa. Poprosił papieża o pozwolenie na zorganizowanie żywej szopki – i zgodę otrzymał. Przygotował więc żłób, przyniósł siano i przyprowadził woła i osła. Krakowscy Franciszkanie, chcąc naśladować przykład założyciela swojego zakonu, postanowili przeszczepić jego pomysł z Włoch do Polski i z powodzeniem realizują go od ponad 20 lat. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie: www.szopka.franciszkanska4.pl.

Data dodania artykułu: 2014-12-25
Autor artykułu: źródło-www.krakow.plstat4u