SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W Kostowie upamiętniono ofiary katastrofy smoleńskiej
Cały czas znaków zapytania, związanych z tymi dramatycznymi wydarzeniami jest bardzo dużo. Pamięć o tragicznym locie sprzed ośmiu lat i walka o prawdę jest niezaprzeczalna - mówił Adrian Czubak, wojewoda opolski podczas uroczystości w Kostowie w powiecie kluczborskim.

7 kwietnia w niewielkiej miejscowości Kostów w powiecie kluczborskim, odbyły się obchody VIII. Rocznicy katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. W uroczystościach udział wziął senator Jerzy Czerwiński, wojewoda opolski Adrian Czubak (który był jednocześnie współorganizatorem obchodów), władze samorządowe oraz mieszkańcy powiatu.

Uroczystość rozpoczęto od mszy świętej w Kościele Parafialnym pw. Św. Augustyna. Tradycyjnie, główna część obchodów odbyła się na kostowskim cmentarzu, przy obelisku poświęconym 96 ofiarom lotniczej katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Wojewoda opolski odczytał zebranym na nekropolii list od premiera RP Mateusza Morawieckiego. Swój list przesłał również Marek Kuchciński, marszałek Sejmu RP oraz Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

- „Towarzyszące nam wciąż, pomimo upływu ośmiu lat poczucie niepowetowanej straty, która dotknęła państwo polskie, skłania bowiem do wielu refleksji. Przede wszystkim jednak mamy świadomość, że w imię pamięci o tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, musimy szczególnie rozważnie myśleć o naszej przyszłości i dbać o to, by ich idee i myśli znalazły godnych kontynuatorów” – czytamy w liście od marszałka Sejmu RP.

Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości, w swoim wystąpieniu podkreślał, że odkrycie prawdy w związku z katastrofą smoleńską jest ważne dla następnych pokoleń i całego narodu.

- Prawda jest potrzebna nam, naszym potomkom, aby pamiętali - argumentuje Czerwiński. - Prawda jest potrzebna historii. Prawda także jest potrzebna państwu polskiemu, ponieważ jeśli to państwo ma być w pełni suwerenne, to musi potwierdzić prawdę o katastrofie smoleńskiej.

Uroczystościom na kostowskiej nekropolii towarzyszyła asysta honorowa 10 Brygady Logistycznej w Opolu. Zwieńczeniem obchodów było złożenie wieńców i zniczy oraz żółtych tulipanów, które były ulubionymi roślinami Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej.

Organizatorami wydarzenia był wojewoda opolski Adrian Czubak i Klub Gazety Polskiej w Byczynie.

Data dodania artykułu: 2018-04-10
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u