SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Praca dla więźniów” inspiracją dla Macedonii
Zabiegająca o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO Macedonia chce korzystać z doświadczeń związanych z reformami, które realizuje polskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Przedstawiciele Ministerstwa zaprezentowali w Skopje m.in. świetne efekty programu „Praca dla więźniów”.

Delegacja Ministerstwa Sprawiedliwości wzięła w poniedziałek (12 marca) udział w międzyrządowych konsultacjach dotyczących starań Macedonii o przystąpienie do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Spotkanie odbyło się w ramach wizyty w Skopje Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza. Ministerstwo Sprawiedliwości reprezentowali sędzia Paweł Jaros, sędzia Paweł Kaczor oraz Maciej Lis z Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka, a także płk Andrzej Leńczuk z Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Jednym z poruszanych tematów był program „Praca dla więźniów”, który jest projektem bez precedensu w historii polskiego więziennictwa. W ciągu niespełna dwóch lat zatrudnienie skazanych w Polsce zwiększyło się o prawie 12 tysięcy osadzonych, a wskaźnik powszechności zatrudnienia więźniów przekroczył niespotykaną wcześniej wartość 52 proc. Obecnie pracuje ponad 35,5 tys. osób pozbawionych wolności . Nigdy w historii III RP nie pracowało tylu skazanych.

Skuteczność polskiej reformy systemu zatrudnienia skazanych wywarła duże wrażenie na gospodarzach konferencji. Macedończycy byli też zainteresowani reformą Krajowej Rady Sądownictwa, a także regułami funkcjonowania polskich sądów.

Członkowie delegacji macedońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości wyrazili również chęć współpracy z polskim Ministerstwem Sprawiedliwości w zakresie przestrzegania i ochrony praw dzieci. Zapewnili, że dyskusja z polskimi ekspertami pomoże im w procesie dalszego dostosowania prawa Macedonii do standardów Unii Europejskiej. Rozmowy mają być kontynuowane.

Data dodania artykułu: 2018-03-17
Autor artykułu: mat. prasowe MS
stat4u