SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wykładowcy z KUL-u odwiedzili VI LO im. J. Słowackiego
8 kwietnia 2016 wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odwiedzili VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.

Filolodzy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego od kilku lat prowadzą wykłady w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie kraju. Akcja nosi nazwę "Polonistyka w podróży", jej celem jest propagowanie humanistyki.

Przygotowane wykłady i zajęcia warsztatowe dotyczyły zasad interpretacji tekstów, jak i samej formuły nowej matury. Wśród wykładowców był profesor Sławomir Żurek, który jest odpowiedzialny za zmiany w systemie edukacji, przede wszystkim za podstawę programową nauczania języka polskiego i przedmiotów humanistycznych. Profesor Żurek jest też współtwórcą nowej matury. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach poświęconych poezji Juliusza Słowackiego i Kazimierza Przerwy-Tetmajera prowadzonych przez dr hab. Wacława Pyczka i dr Joannę Lekan-Mrzewkę. W świat sztuki wprowadzała na swoich zajęciach: Jak czytać wiersze Zbigniewa Herberta? dr Małgorzata Peroń, o wpływie judaizmu na zrozumienie prozy Brunona Schultza przekonywał prof. Sławomir Żurek.

Zajęcia edukacyjne dawały możliwość usystematyzowania i rozwinięcia posiadanej wiedzy przez uczniów, poznania literatury z perspektywy pracowników wyższej uczelni, uświadomienia sobie wielowymiarowości odczytywania dzieł literackich. Uczniowie w trakcie zajęć warsztatowych wykazywali się kreatywnością, zadawali pytania, wyrażali opinie. Prowadzący zajęcia przekonywali, że każda przeczytana książka daje możliwość rozwoju, zmusza do intelektualnego wysiłku. Tego typu zajęcia, jak twierdzili młodzi ludzie, były dla nich kolejnym doświadczeniem, pomogły odnaleźć sens w zajmowaniu się literaturą i studiowaniu na kierunkach filologicznych.

Piątkowe spotkanie było drugim w tym roku szkolnym, w grudniu naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego starali się zainteresować uczniów Ukrainą. Przygotowali wykłady dotyczące Ukrainy i jej drogi do Europy, ukraińskiego Euromajdanu i rosyjskiej agresji w Donbasie”, kozaczyzny i Kozaków, prawosławia, kulturalnej stolicy Rosji – Sankt Petersburga. VI Liceum Ogólnokształcące w Kielcach współpracuje też z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, dzięki tym kontaktom uczniowie mają okazję rozwijać swoje humanistyczne zainteresowania.

Data dodania artykułu: 2016-04-12
Autor artykułu: www.um.kielce.pl
stat4u