SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Polsko-kanadyjska współpraca wojskowa na zdjęciach
Chcę serdecznie podziękować Panu Ambasadorowi oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej wystawy dokumentującej wspólny wysiłek i współdziałanie Polski i Kanady, a w szczególności naszych wojsk, które mają przecież tak wielką i wspaniałą tradycję drogi bojowej od ponad 100 lat – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz otwierając w Warszawie wystawę dokumentującą polsko – kanadyjską współpracę wojskową.

W piątek w Warszawie przy ul. Pięknej JE Ambasador Kanady Stephen de Boer oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz otworzyli wystawę fotograficzną dokumentującą wspólne ćwiczenia polskich i kanadyjskich żołnierzy na terenie Polski. Wśród zaproszonych gości był m.in. Marian Słowiński, weteran II wojny światowej, żołnierz 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Obecni byli także żołnierze kanadyjscy biorący udział w ćwiczeniach w Drawsku Pomorskim.

– Wspólne ćwiczenia, które odbywają się w Drawsku Pomorskim, a także obecność w ciągu ostatnich lat ponad 1000 żołnierzy kanadyjskich na polskiej ziemi jest dla nas świadectwem tego, że nasz sojusz, że obecność Kanady w NATO, że nasze współdziałanie jest gwarantem pokoju w Europie, na świecie, ale także gwarantem bezpieczeństwa Polski. (…) Chciałbym bardzo podziękować także za to, że zdecydowano, że wojsko kanadyjskie weźmie udział w ćwiczeniach Anakonda 16. To będą ćwiczenia o olbrzymim znaczeniu zarówno wojskowym, politycznym i psychologicznym dla całego narodu polskiego. Za udział żołnierzy kanadyjskich w tym ćwiczeniu jeszcze raz dziękuję – powiedział podczas przemówienia szef polskiego MON.

– Jestem przekonany, że do tej pięknej wystawy (…) niedługo będziemy mogli dołączyć zdjęcia z Anakondy 16, a także mam nadzieję, z udziału wojsk kanadyjskich w wysuniętej trwałej obecności NATO w Polsce, co zostanie rozstrzygnięte i zdecydowane podczas szczytu NATO w Warszawie – dodał na zakończenie minister Antoni Macierewicz.

Otwierając wystawę ambasador Stephen de Boer powiedział, że choć dzisiejsza wystawa to pokazanie współpracy polsko – kanadyjskiej na przestrzeni ostatnich dwóch lat, to nie można zapominać o długiej wspólnej historii, która łączy oba kraje. Ambasador zaznaczył, że ostatnie dwa lata to dla żołnierzy obu armii wspólne treningi poprawiające współdziałanie wojsk oraz możliwość uczenia się od siebie nawzajem.

– Zdjęcia na naszej wystawie pokazują naszą współpracę wojskową podczas ćwiczeń NATO, ale też pokazują współpracę ze szkołami i lokalnymi społecznościami – powiedział ambasador Stephen de Boer.

Otwartą dziś wystawę będzie można oglądać do września.

Od maja 2014 roku, około 1000 kanadyjskich żołnierzy przebywało rotacyjnie w Polsce, ćwicząc wspólnie z polskimi żołnierzami. Przez ten dwuletni okres Kanadyjczycy z różnych formacji – od spadochroniarzy po piechotę – byli obecni w sposób ciągły w Drawsku Pomorskim. Od maja 2016 roku około 220 członków Kanadyjskich Sił Zbrojnych przebywa w Polsce w ramach piątej rotacji wojskowej. Są to głównie żołnierze Pierwszego Batalionu 22 Kanadyjskiego Królewskiego Pułku Piechoty, a pozostali pochodzą z jednostek Piątej Kanadyjskiej Grupy Brygad Zmechanizowanych z siedzibą w prowincji Quebec.

Data dodania artykułu: 2016-05-09
Autor artykułu: mat. prasowe MON
stat4u