SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Debata na temat wydarzeń z 4 lipca 1946 roku
Międzynarodową konferencję, poświęconą pogromowi kieleckiemu zorganizowały w ramach obchodów 70. rocznicy wydarzeń z 4 lipca 1946 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Narodowe Centrum Kultury oraz Europejska Sieć Pamięć i Solidarność. W Domu Środowisk Twórczych odbywają się dwie debaty z udziałem naukowców. W pierwszej części, po hasłem: "Antysemityzm jako narzędzie komunizmu. Pytania - hipotezy - interpretacje" udział biorą: Hubertus Knabe z Miejsca Pamięci Berlin, Andras Kovacs z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie oraz Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i były przewodniczący Knesetu

W drugiej części sesji zatytułowanej: "Badacze wobec wydarzeń w Kielcach 4 lipca 1946 roku. Pytania - hipotezy - interpretacje", udział wezmą Grzegorz Berendt z Oddziału IPN w Gdańsku, Bożena Szaynok z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z IPN w Kielcach.

Postanowieniem Prezydenta RP Grzegorz Berendt oraz Bożena Szaynok zostali uhonorowani Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w badaniu i dokumentowaniu najnowszej historii Polski. Odznaczenia zostały wręczone w trakcie spotkania w DŚT.

Oficjalne uroczystości odbywają się pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego, Prezydenta Miasta Kielce, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Data dodania artykułu: 2016-07-04
Autor artykułu: www.um.kielce.pl
stat4u