SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Tu zaczęła się wolność”. 36 rocznica strajków w Świdniku
Uczestnicy strajków z lipca 1980 roku w Świdniku wraz ze związkowcami z NSZZ „Solidarność”, władzami państwowymi i samorządowymi uczcili 36. rocznicę strajków w świdnickiej WSK PZL Świdnik. Uroczystości rozpoczęły się w piątek, 8 lipca br., złożeniem kwiatów pod pomnikiem na terenie świdnickiego zakładu

Centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona 10 lipca br. w koście Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku. W modlitwie wzięli udział między innymi przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, poseł Artur Soboń, burmistrz Świdnika Waldemar Jakson oraz licznie zgromadzeni związkowcy.

36. rocznica świdnickiego lipca była okazją do podziękowania i wyróżnienia zasłużonych działaczy z lat osiemdziesiątych. Odznaczeni zostali krzyżami jerozolimskimi – takimi samymi, jakie otrzymali związkowcy z podziemnej „Solidarności” podczas ślubowania na Poczekajce w Lublinie. Jako podziękowanie za niezłomną postawę i pracę dla NSZZ „Solidarność” odznaczenie otrzymał także Piotr Duda, przewodniczący KK.

Kolejna rocznica strajków w Świdniku była okazją do podziękowania robotnikom, którzy przełamali wówczas barierę strachu i upomnieli się o swoje prawa. Jak podkreślał przewodniczący Duda, to właśnie Świdnik, a potem Lublin i Lubelszczyzna, pokazały nową drogę walki z komunistyczną władzą. Robotnicy w lipcu 1980 roku nie wyszli na ulicę, pozostali w swoich zakładach pracy i to była nowa jakość, która uchroniła ich przed brutalną reakcją ówczesnej władzy. Mało tego, to w Świdniku komuniści podpisali pierwsze porozumienia ze strajkującymi robotnikami. Piotr Duda podkreślał – Wolność przyszła ze Świdnika. I dziś już nikt nie kwestionuje tego, że to Świdnik i Lubelszczyzna otworzyli wrota do wolności i dzięki tym ludziom mamy dziś wolną Polskę.

Data dodania artykułu: 2016-07-13
Autor artykułu: www.solidarnosc.org.pl
stat4u