SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Służby zabezpieczały uroczystości na Jasnej Górze
W drugim dniu pielgrzymki do Polski, Ojciec Święty odprawił na Jasnej Górze mszę świętą z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. O bezpieczeństwo pielgrzymów w Częstochowie dbało m.in. 8 tys. policjantów i 800 strażaków. Śląska Policja ma duże doświadczenie w zabezpieczaniu papieskich pielgrzymek – św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. W czasie Światowych Dni Młodzieży o bezpieczeństwo pielgrzymów w województwie śląskim dba blisko 8 tys. policjantów.

Policjanci patrolowali trasy przemarszu pielgrzymów, a także tereny częstochowskich błoni i parku. W związku z zamknięciem części ulic w ścisłym centrum miasta, mundurowi kierowali ruchem i udzielali wskazówek kierowcom.

Dzisiejsze uroczystości w Częstochowie zabezpieczało również 800 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz 75 samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Służby miały do dyspozycji nowoczesne Centrum Operacyjne w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie. Centrum jest wyposażone w odpowiednią infrastrukturę techniczną - m.in. w system multimedialny, ekrany dźwiękochłonne, światłowody i łącza dla Ruchomego Stanowiska Dowodzenia pozwalające na przesyłanie obrazu.

W Centrum poza funkcjonariuszami służb podległych MSWiA pracowali również przedstawiciele ABW, Urzędu Miejskiego w Częstochowie, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Inspekcji Transportu Drogowego, Wojska Polskiego, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celnej.

Sanktuarium częstochowskie jest miejscem, do którego co roku przybywa nawet 4 mln wiernych, dlatego Centrum Operacyjne Policji będzie służyło zapewnieniu bezpieczeństwa pielgrzymom nie tylko podczas Światowych Dni Młodzieży, ale także w przyszłości.

Data dodania artykułu: 2016-07-28
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u