SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wystawa "Polska Walcząca" w Kielcach
Od 1 do 22 sierpnia na płycie Rynku w Kielcach będzie można oglądać wystawę „Polska Walcząca”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Ekspozycja przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom - Niemcom i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazujemy najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza" i Powstanie Warszawskie, których siedemdziesiątą drugą rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.

Prezentacja wystawy związana jest z 72. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Ekspozycja będzie dostępna na Rynku w Kielcach od 1 do 22 sierpnia 2016 r.

Data dodania artykułu: 2016-08-01
Autor artykułu: www.um.kielce.pl
stat4u