SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pomnik Powstańców Warszawskich odsłonięty!
Pomnik Powstańców Warszawskich na skwerze Powstańców Warszawskich w Łodzi chwilę po godzinie „W” odsłonili inicjatorzy tego upamiętnienia, powstańcy warszawscy – Maria i Henryk Gołębiowscy. Pomnik ma formę głazu narzutowego z czerwonego granitu o wysokości około metra, z wykutym na nim symbolem Polski Walczącej. Stoi na cokole wykonanym z szarego granitu strzegomskiego.

W ceremonii odsłonięcia pomnika w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczestniczyli żołnierze Armii Krajowej, prezes Środowiska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Warszawa” – Gryzelda Studzińska oraz prezes Zarządu Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Zbysław Raczkiewicz. Przybyli także przedstawiciele władzy ustawodawczej -posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Joanna Kopcińska i Waldemar Buda; rządowej - wojewoda łódzki Zbigniew Rau; samorządowej – marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi - Paweł Bliźniuk. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili konsulowie honorowi: Republiki Francuskiej - Alicja Bień i Republiki Czeskiej - Krzysztof Skotnicki.

Punktualnie o godzinie 17 zebrani minutą ciszy uczcili wybuch Powstania Warszawskiego.

Maria Gołębiowska - uczestniczka Powstania Warszawskiego i inicjator jego upamiętnienia w Łodzi - pokreśliła, że powstańcy poświęcali swoje życie, żeby oswobodzić Ojczyznę. Zaznaczyła, że pomnik powstał dzięki wspólnym staraniom jej i męża – Henryka Gołębiowskiego: - Poznaliśmy się trzy miesiące przed Powstaniem Warszawskim i do tej pory jesteśmy razem. Razem walczyliśmy też o to, aby w naszej Łodzi - w mieście które jest takie trochę spychane na bok - była pamiątka po tym powstaniu. Podziękowała też Michałowi Gałkiewiczowi - wykonawcy obelisku, mówiąc: - To dzięki niemu mamy ten wspaniały pomnik.

Wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński stwierdził, że uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętnia narodowy heroizm i wielki dramat - heroizm żołnierzy z tamtych czasów i dramat ludności, której przyszło wtedy ponosić trudy i odczuwać bestialstwo okupantów.

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau zwrócił uwagę na to, że podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego znikają podziały, a samo powstanie postrzegamy jako nasz zryw narodowy. Powiedział: - Powstanie było wyrazem naszej polskiej potrzeby wolności, która mogła ziścić się tylko i wyłącznie w suwerennym państwie polskim. Perspektywa powstania tego państwa jeszcze raz spotkała się ze zbrodniczą reakcją potęg. Było tak dlatego, że w ich totalitarnej wizji przyszłości Europy nie było miejsca dla polskiej wolności.

Wojewoda podkreślił, że dwa pokolenia czekały na wolną Polskę: - Dlatego dzisiaj jako wolni Polacy, niezależnie od wszelkich sporów, składamy hołd powstańcom warszawskim, jako jednemu z wielu pokoleń bohaterów walki o naszą wolność.

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień przypomniał, że zaborca byłświetnie zorganizowany i pewny tego, że niedługo nie będzie można przyznawać się do bycia Polakiem. Jednak państwo podziemne znalazło na to receptę - między innymi poprzez nauczanie w tajnych kompletach, poznawanie historii, zbieranie broni. Witold Stępień powiedział: - Myślę, że ten prosty, a jednocześnie ogromny w swoim wyrazie pomnik, będzie świadectwem wiecznej chwały bohaterów.

Marek Drużka - dyrektor oddziału łódzkiego Instytutu Pamięci Narodowej - podkreślił, że wśród powstańców warszawskich byli również łodzianie spoczywający na łódzkich cmentarzach: - Na cmentarzu na Ogrodowej spoczywa między innymi łodzianin, generał brygady, Franciszek Edward Pfeiffer, pseudonim „Radwan”, który dowodził obroną Śródmieścia oraz organizował natarcie na komendę policji przy Krakowskim Przedmieściu.

Jan Józef Kasprzyk - p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - skierował do uczestników list, w którzy czytamy między innymi: „Zryw ten nazwano warszawskim, ale jego rocznicę świętują Polacy w całym kraju, a przed powstańcami schylają głowy nie tylko mieszkańcy stolicy. Tradycja insurekcyjna jest naszym wspólnym dziedzictwem. Wiąże się ona z kultem bohaterów oraz poszanowaniu wolności i narodowej suwerenności. Cieszę się niezmiernie, że powstańcy warszawscy mieszkający w Łodzi otrzymali pomnik będący wyrazem czci i szacunku dla ich poświęcenia.”

Kwiaty pod pomnikiem złożyli nie tylko przedstawiciele władz, ale również łodzianie. Zapalono także znicze pamięci na grobach powstańców: Ojca Tomasza Rostworowskiego, Stanisława Torokana-Popowskiego oraz pod symboliczną tablicą brytyjskiego lotnika Herberta Browna na cmentarzu rzymskokatolickim pod wezwaniem św. Wincentego.

***

Instytut Pamięci Narodowej na stronie www.pamiec.pl uruchomił specjalne okno „Powstanie Warszawskie – Walka i Pamięć”, w którym znajdują się broszury edukacyjne, artykuły z „Pamięci.pl” oraz materiały wideo – wypowiedzi świadków historii, historyków, programy telewizyjne, panele konferencji IPN. Zapraszamy.

Data dodania artykułu: 2016-08-03
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u